2019-09-21 07:30:21
Φωτογραφία για Laver Cup: Ο Τσιτσιπάς έκανε το καθήκον του! Αποθέωση από τον Ναδάλ – video
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Τέιλορ Φριτζ 6-2, 1-6, 10-7 κι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ευρώπη στο Laver Cup.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Laver Cup ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του Τέιλορ Φριτζ με 6-2, 1-6, 10-7 κι έδωσε το προβάδισμα στην Ευρώπη στη «μάχη» με τη μικτή κόσμου του τένις.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-2 σε 24 λεπτά. Στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι, με τον Αμερικανό τενίστα να φτάνει με σχετική άνεση στην κατάκτηση του (1-6).

Στο τάι μπρέικ, ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε το σετ με 10-7 και τη νίκη.

Laver Cup

✔@LaverCup

#TeamEurope's @StefTsitsipas leaving it all out on the court in the match 3 match tiebreak.

194

9:23 μ.μ. - 20 Σεπ 2019

Πληροφορίες και απόρρητο για τις Διαφημίσεις του Twitter

38 άτομα συζητούν σχετικά με αυτό

Πανηγυρισμοί από τον Ναδάλ και τους υπόλοιπους παίκτες

Την αποθέωση από τους συμπαίκτες του στην ομάδα της Ευρώπης και φυσικά από τον Ράφα Ναδάλ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον αγώνα του μ με τον Φριτζ.

Μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ, ο Ισπανός τενίστας και οι υπόλοιποι σηκώθηκαν από τον πάγκο και χειροκρότησαν τον Έλληνα πρωταθλητή.

Να σημειωθεί ότι πριν την ολοκλήρωση του σετ ο Τσιτσιπάς άκουσε και οδηγίες από τους Φέντερερ-Ναδάλ.

Laver Cup

✔@LaverCup

#TeamEurope rise as one as @StefTsitsipas takes the first set over #TeamWorld's Taylor Fritz, 6-2.#LaverCup