2019-12-08 21:10:46
Φωτογραφία για Και Χάλκινο ο Ανδρέας Βαζαίος, πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. πεταλούδα
Δεύτερο μετάλλιο μέσα σε πέντε λεπτά πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που ολοκληρώνεται απόψε (8/12) στη Γλασκώβη. Μετά την τρίτη θέση της Άννας Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα, ακολούθησε ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. μικτή ατομική, που είναι το δεύτερο προσωπικό του στη διοργάνωση, μετά το χρυσό στα 200μ. μικτή. Ο 25χρονος πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 51.62, βελτιώνοντας περαιτέρω το πανελλήνιο ρεκόρ (51.75) που είχε πετύχει στον χθεσινό ημιτελικό, και τερμάτισε πίσω από τους δύο Ρώσους: τον Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (51.15) και τον Σεργκέι Φεσίκοφ (51.59), από τον οποίο έχασε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά. Οι υπόλοιποι φιναλίστ έκαναν χρόνους πάνω από 52΄΄ και δεν απείλησαν ουσιαστικά την πρώτη τριάδα.

Όγδοος στον τελικό των 50μ. ύπτιο ο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου δεν άντεξε, κολυμπώντας την τέταρτη κούρσα του στα 50μ
. ύπτιο μέσα στη μέρα, και περιορίστηκε στην όγδοη θέση του τελικού του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 25άρας πισίνας της Γλασκώβης. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 23.51, έναντι 23.33 που είχε κάνει λίγο νωρίτερα στον ημιτελικό και αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Ο κολυμβητής του Πάνου Βελέντζα «πλήρωσε» εν μέρει την κακή πρωινή του κούρσα, που τον υποχρέωσε να δώσει έναν έξτρα αγώνα μπαράζ το μεσημέρι, προκειμένου να περάσει στα ημιτελικά. Ολοκληρώνει πάντως τη διοργάνωση έχοντας μετάσχει σε τρεις τελικούς και έχοντας βελτιώσει τα πανελλήνια ρεκόρ και στα τρία αγωνίσματα του υπτίου.