2020-08-22 00:38:35
Φωτογραφία για Η Σεβίλλη έκανε πάλι το θαύμα της

Έξι τρόπαια σε 14 χρόνια, έξι ευρωπαϊκά τρόπαια για την ακρίβεια, είναι μια πραγματικά απίθανη επίδοση. Το UEFA Europa League είναι η διοργάνωση της Σεβίλλης, η οποία επικράτησε της Ίντερ με 3-2 σε έναν καταπληκτικό τελικό, για να δεχθεί τα συγχαρητήρια και τον σεβασμό από κάθε κλαμπ του πλανήτη. Η Σεβίλλη για τέταρτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το Europa League και μαζί με τα δύο Κύπελλα UEFA έφτασε τα έξι τρόπαια στη διοργάνωση. Ο Λουκάκου με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ντιέγκο Κάρλος, άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, για ν΄ αναλάβει δράση ο Λουκ Ντε Γιονγκ, ο οποίος με ισάριθμες κεφαλιές στο 12΄ και 33΄ έβαλε μπροστά τη Σεβίλη. Η χαρά των Ανδαλουσιάνων, όμως, κράτησε μόλις 3 λεπτά, καθώς στο 36΄ από φάουλ που κέρδισε ο Λουκάκου κι εκτέλεσε ο Μαρτίνες, ο Γοδίν με κεφαλιά ισοφάρισε για τους "νερατζούρι". Ο Λουκάκου έχασε τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα του β΄ μέρους για να κάνει το 3-2, ενώ στη συνέχεια αποδείχθηκε «μοιραίος» για την ομάδα του Μιλάνου
. Στο 74΄, μετά από ανάποδο ψαλίδι του Ντιέγκο Κάρλος κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν άουτ ο Βέλγος στράικερ έβαλε το πόδι του στην πορεία της κι αφού της άλλαξε πορεία την έστειλε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς. Εννέα λεπτά πριν από το 90΄ ο Κουντέ έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Αλέξις Σάντσες. Με την κατάκτηση του τροπαίου, η Σεβίλη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League, κάτι, που άλλωστε, είχε καταφέρει και μέσω της LaLiga.