2020-12-21 23:00:12
Φωτογραφία για Με τέτοια άμυνα δεν πάει πουθενά

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 2-2 με το Βόλο στη Ριζούπολη και πέταξε άλλους δύο πόντους, μένοντας ακόμα πιο μακριά, από την κορυφή και τη διεκδίκηση του τίτλου. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, εμφάνισε για ακόμα ένα ματς τα... συμπτώματα και τις παθογένειες που μας έχει συνηθίσει αμυντικά, δέχτηκε και πάλι δύο πανεύκολα γκολ από λάθη των Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα και βρέθηκε στο τέλος να παλεύει για τη νίκη παίζοντας με εννέα ποδοσφαιριστές. Αφού αρχικά είχε χάσει τον Παουλίνιο, που βρέθηκε σε θλιβερό βράδυ με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 74’ μη μπορώντας να σταματήσει τον Φεράρι, ενώ στη συνέχεια, αποβλήθηκε και ο Σάκχοφ για απαράδεκτο χτύπημα στον Ουάρντα κρεμώντας την ομάδα. Ο Τάνκοβιτς με απευθείας κόρνερ είχε δώσει το προβάδισμα με την εκκίνηση και ο Καρίμ ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 70’ σε 2-2, για μια ΑΕΚ που επιθετικά πήγε καλά έχοντας για κορυφαίο τον συγκλονιστικό Γκαρσία αλλά όλη η ζημιά έρχεται από την αμυντική της συμπεριφορά. Από την άλλη ο Βόλος έδειξε γιατί είναι ομάδα που βρίσκεται κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Κυρίως στο πρώτο μέρος, καθώς στο δεύτερο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλίας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.