2021-02-14 21:47:54
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των 23 τελευταίων αγώνων του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα, μετά  την ήττα του στο Φάληρο από τον ΠΑΟΚ στα περσινά πλέι οφ, στις 12 Ιουλίου 2020, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη με 2-1 στη Λεωφόρο επί του "αιωνίου" αντιπάλου του. Μεγάλη εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό με τον Λάσλο Μπόλονι να κερδίζει στην σκακιέρα των προπονητών τον Πέδρο Μαρτίνς. Ο Παναθηναϊκός πάτησε "γκάζι" στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε τα χαφ στο υψηλό πρέσινγκ, δημιούργησε μια κλασσική τελική με το τετ α τετ του Ενγκμπακοτό στο 5′ και σκόραρε με τον Μαουρίσιο στο 6′. Ο Βραζιλιάνος μέσος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα του Τριφυλλιού, έπειτα από σέντρα "πάρε – βάλε" του Σανκαρέ. Εν συνεχεία, οι πράσινοι παραχώρησαν την κατοχή στον Ολυμπιακό και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να παίξουν κάθετο ποδόσφαιρο και περιορίστηκαν σε σέντρες με στόχο τον Χασάν
. Σένκεφελντ και Βέλεθ βρέθηκαν σε καλή βραδιά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπόλονι να εξουδετερώσει με αποτελεσματικότητα, αρκετές από τις επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Οι προσπάθειες των Σεμέδο στο 17′ (κεφαλιά), Βρουσάι στο 18′, Μπουχαλάκη στο 26′ (μακρινό σουτ) και Βρουσάι στο 42′ και Χασάν στο 44′ δεν βρήκαν στόχο. Ο Διούδης εξουδετέρωσε ένα σουτ του Καμαρά στο 33′ στη μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει. Το Τριφύλλι απείλησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ένα μακρινό σουτ του Μαουρίσιο, που κατέληξε στην αγκαλιά του Σα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 64′, όταν ο Χασάν, από κόντρα βρέθηκε τετ α τετ με τον πράσινο γκολκίπερ, αλλά με το σκάψιμο η μπάλα, πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Τριφυλλιού. Ο Μπόλονι έριξε στη μάχη τους Καρλίτος και Νιάς, και λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό με τον Σανκαρέ να στέλνει την μπάλα με λύσσα στα δίχτυα του νικημένου Σα. Σημαντική στιγμή είχε η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με τον Ανδρούτσο στο 80′, αλλά ο Έλληνας ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα ψηλά από πλεονεκτική θέση αφύλακτος. Στο 84′ ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε τον κακό υπολογισμό του Νιάς και μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 2-1. Ο Σωκράτης Διούδης έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 90′, νικώντας τον Μασούρα σε καθοριστικό τετ α τετ για την τελική έκβαση του αγώνα. Στις καθυστερήσεις ο Μπα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για λάκτισμα στη βουβωνική χώρα του Καρλίτος.