2021-06-30 14:52:36
Φωτογραφία για Με το αριστερό η Εθνική στο Προολυμπιακό τουρνουά

Χαστούκι δέχτηκε η Εθνική Ελλάδας στον Καναδά , καθώς αυτή η ήττα την φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση και φλερτάρει με τον αποκλεισμό. Η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Προολυμπιακό τουρνουά ήταν η χειρότερη δυνατή. Η Εθνική ηττήθηκε 97-91 από τον Καναδά και πλέον η νίκη κόντρα στην Κίνα στον αγώνα της Παρασκευής (02.07.2021) ,είναι μονόδρομος.Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε προβάδισμα ακόμη και με επτά πόντους. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πλησιάσουν, η ελληνική ομάδα έδειχνε αυτοπεποίθηση, με τους παίκτες της να παίρνουν τα μακρινά σουτ (5/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν ανεβάζοντας το ρυθμό για να γίνει το 33-26, 33-32 (12’30’’) με συνεχόμενους πόντους του Ουόκερ. Αλλά η Ελλάδα διατηρούσε το προβάδισμα. Ο Νικ Καλάθης έσπασε το φράγμα των 1.000 προσωπικών πόντων γράφοντας με τρίποντο το 48-40 (18’) και η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μισό στο +4 (50-46). Και στο τρίτο δεκάλεπτο, γαλανόλευση διατήρησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Καναδά (61-60, 25’) με τον Γιώρο Παπαγιάννη να βρίσκεται στον πάγκο με τρία φάουλ
. Οι διοργανωτές κατάφεραν να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ στο 26’14’’ με τον Ουίγγινς να γράφει το 65-67 με τον Τζόσεφ να διαμορφώνει και το 65-68 (26’45’’) και τον Ουόκερ το 69-74 (29’15’’). Ο Καναδάς εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της ελληνικής ομάδας για να φτάσει ως το +12 (71-83) στα πρώτα λεπτά του 4ου 10λεπτου. Η Ελλάδα από το 29’36’’ όταν ο Λαρεντζάκης έγραψε με 2/2 βολές το 71-74, ευστόχησε και πάλι με τον Ντίνο Μήτογλου στο 33’. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του διεθνούς σέντερ έγινε το 76-83 (33’20’’). Αλλά ο Μπάρετ πήρε από το χέρι τον Καναδά και ηγήθηκε τις επίθεσης για το 79-91 (36’40’’). Καλάθης, Μήτσογλου, Παπαγιάννης με τα καλάθια τους προσπάθησαν για την ανατροπή, ο Γιαννόπουλος έγραψε το 91-95 αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και ο Καναδάς πήρε τη νίκη.