2021-08-12 22:47:25
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του

Σωρεία μεγάλων χαμένων ευκαιριών για να πετύχει πολλά γκολ είχε ο ΠΑΟΚ, αλλά έβαλε αυτά που έπρεπε, επικράτησε με 2-0 της Μποέμιαν στην Τούμπα και πήρε την πρόκριση για τα Play Off του Europa Conference League. Τα γκολ οι Σβαμπ και Μπίσεσβαρ για τον Δικέφαλο που απειλήθηκε ελάχιστα από τους Ιρλανδούς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε από την αρχή να ασκήσει πίεση στον αντίπαλό του και κατάφερε νωρίς να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 4′, ο Μπίσεσβαρ έβγαλε γλυκιά σέντρα από αριστερά και ο Σβαμπ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 7′, ήταν ο Μιχαηλίδης που απείλησε με κεφαλιά από κόρνερ, ενώ μετά το πρώτο τέταρτο οι Ιρλανδοί άρχισαν να παίρνουν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και να φτάνουν στην περιοχή του Δικεφάλου. Ο Κουτ ήταν αυτός που με σουτ που έφυγε λίγο άουτ στο 18′ έκανε αισθητή την επιθετική παρουσία της Μποέμιαν. Δέκα λεπτά αργοτέρα όμως, ο ΠΑΟΚ έφτασε και στο δεύτερο γκολ
. Στο 28′, η κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί είχε προορισμό τον Μπίσεσβαρ, και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά το τελείωμα του Ελ Καντουρί στο 34′ αδίκως δε πιστώθηκε ως γκολ από τους διαιτητές. Το σουτ του βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα έσκασε μέσα από τη γραμμή αλλά η φάση έμεινε εκεί καθώς δεν υπήρχε VAR. Ο Μαροκινός βρέθηκε ξανά πολύ κοντά στο γκολ στο 42′. Ο Ζίβκοβιτς τον έβγαλε μόνο σε σχεδόν ανυπεράσπιστο τέρμα αλλά το σουτ έφυγε ψηλά άουτ. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε ως σκορ πρώτου μέρους. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έψαξαν εξ αρχής ένα τρίτο γκολ που θα “καθάριζε” την πρόκριση αλλά ήταν απρόσεκτοι στην τελική προσπάθεια. Έτσι πέρασαν ανεκμετάλλευτες οι ευκαιρίες του Μπίσεσβαρ στο 53′ και του Ζίβκοβιτς στο 60′, πριν ο Κέλι απειλήσει με κεφαλιά στο 61′ υπενθυμίζοντας ότι η Μποέμιαν είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι. Στο 78′, ο Βαρέλα σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Προς το τέλος, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση ψάχνοντας παράλληλα και το γκολ. Αυτό δεν έγινε ούτε στο 86′ όταν ο Σφιντέρσκι δεν τα κατάφερε μόνος απέναντι στον Τάλμποτ. Ο Δικέφαλος παραλίγο να πληρώσει την αστοχία του με ένα σουτ του Ουόρντ στις καθυστερήσεις, αλλά τελικά το 2-0 έμεινε ως το τελικό σκορ του αγώνα.