2021-12-22 21:07:21
Φωτογραφία για Πρόκριση σε χαλαρούς ρυθμούς για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Μια ακόμα προβληματική εμφάνιση από την ομάδα του Μαρτίνς που όμως πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ονιεκούρου δεν κατάφερε εξ επαφής να νικήσει τον Στογιάνοβιτς. Στο 25' ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα από δεξιά και ο Τικίνιο με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά μετά ο Τικίνιο απείλησε με το κεφάλι και στην επόμενη φάση ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ονιεκούρου έκανε το λάθος, η μπάλα στρώθηκε στον Λιάγκα ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά τον Κρίστινσον. Ο Ολυμπιακός πέτυχε δεύτερο γκολ στο 43ο λεπτό όταν μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Τικίνιο και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι απείλησαν με σουτ του Μπουχαλάκη στο 48' και ο Λεβαδειακός "απάντησε" με σουτ του Πελότο στο 55', αμφότερα άστοχα. Ο Μαντί Καμαρά στο 59' δεν κατάφερε να νικήσει τον Στογιάνοβιτς από καλή θέση. Στο 67' ο Πολέτο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή με τον Κρίστινσον να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει. Έξι λεπτά μετά ο Αγκιμπού έκλεψε μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και έστρωσε στον Μαντί Καμαρά ο οποίος πλάσαρε ψηλά άουτ. Ο Λεβαδειακός σκόραρε στο 93' με τον Μυτίδη αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.