2022-01-30 19:53:22
Φωτογραφία για Τραγική η ΑΕΚ πάλι στο ΟΑΚΑ έχασε και από τον Βόλο

Μετά τον ΟΦΗ και τον Παναιτωλικό ήρθε και η σειρά του Βόλου να πανηγυρίσει διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ. Απίθανα πράγματα, κατηφόρα δίχως σταματημό για την ΑΕΚ. Σε μια περίοδο που θα έπρεπε να συζητάμε πως θα ισχυροποιηθεί για την αντεπίθεση της, η ΑΕΚ δείχνει σε απόλυτη παραίτηση. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς στο ξεκίνημα,

όταν ήταν σαρωτική μέσα στο γήπεδο και έκανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Δέχτηκε γκολ στην πρώτη επίσκεψη του Βόλου στα καρέ της, άφησε όλο το δεύτερο ημίχρονο δίχως να κάνει ούτε μια ευκαιρία! Τεράστιο το πρόβλημα στη μεσαία γραμμή, μέρος του προβλήματος και ο Γιαννίκης που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα προβλήματα που είχε και παραδόθηκε χωρίς μάχη. Τα πρώτα 20 λεπτά στο ΟΑΚΑ τα είχε όλα! Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι μόλις στο 5o λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Τσούμπερ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, καθώς έστειλε την μπάλα άουτ. Η μπάλα τιμώρησε τους παίκτες του Γιαννίκη, καθώς στο 16o λεπτό ο Βόλος έκανε το 1-0 στην πρώτη καλή στιγμή του στον αγώνα
. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Φαν Βέερτ, με το σουτ του να βρίσκει και πάνω στον Λιβάι Γκαρσία. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο 0-2, αλλά το σουτ του Ρεγκατέν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.  Από τη στιγμή που δεν βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα, η Ένωση βρήκε τρόπο αντίδρασης κι έφτασε στην ισοφάριση με τον Αραούχο, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 21o λεπτό. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι ΑΕΚ και Βόλος θα πάρουν από έναν βαθμό, αλλά ένα μαρκάρισμα του Τζαβέλλα στον Ρινέρ μέσα στην περιοχή άλλαξε τα δεδομένα. Ο Μανούχος είδε τη φάση στο VAR κι έδωσε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Φαν Βέερτ, ο οποίος έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ολλανδός επιθετικός αποβλήθηκε στο 90', καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο.