2022-02-25 00:50:56
Φωτογραφία για Ψυχάρα ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα πέναλτι

Τεράστια πρόκριση στα πέναλτι με 5-4 πήρε ο ΠΑΟΚ και θα παίξει στην Ευρώπη και τον Μάρτη. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 2-1. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένταση στο ματς και ήταν πιο διαβασμένος στην πίεση των Δανών ψηλά. Στο 10’ αριστερό πλασέ εκτός περιοχής από τον Μπίσεσβαρ κατέληξε στα χέρια του Όλαφσον, ενώ στο 18’ ο Πασχαλακης απέκρουσε σουτ του Σίστο. Στο 19’ ο Ονιεντίκα από καλή θέση αστόχησε και στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ! Βαθιά μπαλιά του Λύρατζη, λάθος εκτίμηση του Ζουνίνιο, πλασέ του Τσόλακ απέκρουσε ο Όλαφσον και πεσμένος ο Κροάτης έστρωσε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ από κοντά σε άδεια εστία. Ο ΠΑΟΚ είχε ψυχολογία πλέον και στο 26’ έγινε το 2-0 με απίθανο γκολ του Βιεϊρίνια. Ο Μπίσεσβαρ σήκωσε για τον Τσόλακ, ο Τίχοσεν απομάκρυνε με κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στο Βιεϊρίνια, ο οποίος κέρδισε τη μονομαχία και 4-5 μέτρα εκτός περιοχής εξαπέλυσε έναν κεραυνό με το αριστερό και η μπάλα καρφώθηκε στο δεξί παραθυράκι για το 2-0!Στο 40’ ο Ίσακσεν υπό την πίεση του Κρέσπο δεν απείλησε τον Πασχαλάκη και 41’ σουτ του Τσόλακ μπλόκαρε ο Όλαφσον
. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το 2-0 στο πρώτο μέρος, αφού στο 45’+2’ πλασέ του Παουλίνιο κόντραρε στον Ίνγκασον κι έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι! Η Μίντιλαντ μπήκε στο δεύτερο μέρος με τρία νέα πρόσωπα και μεγάλη ένταση στο παιχνίδι της. Ο ΠΑΟΚ άντεξε, αλλά οι Δανοί βρήκαν σπουδαία ευκαιρία στο 60’. Ο Χεγκ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ με τρομερή επέμβαση κράτησε το 2-0. Στο 77’ ο Χεγκ και πάλι, βρέθηκε αριστερά στη μικρή περιοχή και η προβολή του έφυγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Χεγκ απείλησε δύο φορές και την τρίτη μείωσε. Ο Μάγερ έβγαλε τη σέντρα εντός περιοχής, αφού δεν τον σταμάτησε ο Σίντκλεϊ και ο Χεγκ με κεφαλιά στη μικρή περιοχή έκανε το 2-1. Στο επόμενο λεπτό η Μίντιλαντ άγγιξε το 2-2! Φάουλ του Εβάντερ, κεφαλιά του Σβιατσένκο στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 85’ ο Εβάντερ αστόχησε, σε ένα διάστημα που η Μίντιλαντ είχε καθηλώσει τον ΠΑΟΚ και στο 87’ φάουλ του Κούρτιτς έφυγε ψηλά άουτ. Στο 89’ σουτ του Λιντ επίσης έφυγε άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Στο 96’ ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, πάσα του Μιτρίτσα στον Σοάρες, αλλά το σουτ του Πορτογάλου από τη γραμμή της περιοχής έφυγε απελπιστικά άουτ. Στο 102’ φάουλ του Μιτρίτσα, καλή κεφαλιά του Τσόλακ στο ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Όλαφσον. Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 3-1. Ο Τσόλακ πήρε την μπάλα στο πέναλτι, αλλά το δεξί σουτ, ενώ ήταν αμαρκάριστος, κατέληξε στα χέρια του Όλαφσον! Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπόρεσε να έχει την ιδανική πάσα για να βρει το γκολ της πρόκρισης. Στο 117’ φάουλ του Κούρτιτς κατέληξε στο τείχος και το ματς πήγε στα πέναλτι! Τσόλακ: 1-0, Μάγερ: Απέκρουσε ο Πασχαλάκης! Σίντκλεϊ: 2-0! Άντερσον: 2-1, Σβαμπ: 3-1, Ντιρ: 3-2, Μιτρίτσα: 4-2, Λιντ: 4-3, Κούρτιτς: 5-3