2022-03-02 21:04:03
Φωτογραφία για Καταιγίδα ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Αστέρα

Ο Ολυμπιακός πήρε φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο πλαίσιο της 17ης εξ αναβολής αναμέτρησης για το Πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 17' όταν ο Βατσλίκ καθυστέρησε να διώξει τη μπάλα, δεν απομάκρυνε και ο Μπενίτο πήγε να κλέψει, ενώ στη συνέχεια έπεσε μετά από ένα σπρώξιμο του κίπερ του Ολυμπιακού, με τον Τάσο Παπαπέτρου και τους Τσακαλίδη-Χριστάκογλου στο VAR να μην δίνουν τίποτα και το παιχνίδι να συνεχίζεται.  Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε γρήγορα τρια γκολ. Συγκεκριμένα, στο 52' ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Καρβάλιο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μασούρας από κοντά έκανε το 2-0. Στο 57' ο Βρουσάι πέρασε τον Τασουλή, έκανε και το γύρισμα με τον Μασούρα να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι για το 3-0
. Στο 61' δόθηκε πέναλτι στον Αστέρα από τον Παπαπέτρου, ενώ οφσάιντ έδειξε ο βοηθός. Τελικά, η φάση ελέγχθηκε από το VAR που είπε πως ο Μπενίτο είναι εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Έξι λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός πέτυχε τέταρτο γκολ με τον Μπουχαλάκη να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι. Ενώ, ο Αστέρας μείωσε με 4-1 στο 75' με τον Καρμόνα. Συγκεκριμένα, ο Ριέρα πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Καρμόνα έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 5-1 ήρθε στο 84', όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ένα ωραίο πλασέ, ο Τσιφτσής βρήκε τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να σώσει.