2022-06-10 00:24:48
Φωτογραφία για Γκολ και θέαμα από την Εθνική στον Βόλο

Με ακόμα μία γεμάτη εμφάνιση και συνδυάζοντας γκολ και θέαμα, η Ελλάδα επικράτησε 3-0 της Κύπρου και πλέον στρέφεται στον τελικό με το Κόσοβο την Κυριακή, που θα κρίνει την πρωτιά στον όμιλο. Μπακασέτας, Παυλίδης και Λημνιός οι σκόρερ, με τον τελευταίο να αποχωρεί τραυματίας και να υπάρχει έντονη ανησυχία για την κατάστασή του. Η επιλογή Πογέτ να κατεβάσει φουλ επιθετική 11άδα με δύο καθαρούς επιθετικούς (Παυλίδη, Δουβίκα) και τους Μπακασέτα, Μάνταλο στον άξονα του βγήκε. Καλό πρώτο μισάωρο για την Ελλάδα, στο οποίο βρήκε δύο γκολ και έβαλε γερές βάσεις για να πάρει τη νίκη. Απείλησε για πρώτη φορά στο 5' με τον Μάνταλο να μην βρίσκει εστία με κεφαλιά που έπιασε μέσα από την περιοχή. Και στο 8ο λεπτό, ανοίξαμε το σκορ. Ο Τσιμίκας πέρασε δύο αντιπάλους και σέντραρε, ο Μπακασέτας μάζεψε το κακό διώξιμο του Γκόγκιτς και με φοβερό βολέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0
. Άμεσα ήρθε και το 2-0. Στο 20' συγκεκριμένα.  Η πίεση ψηλά ανάγκασε τους Κύπριους σε ένα τραγικό λάθος, ο Μπακασέτας το μυρίστηκε, έκλεψε, πέρασε Μιχαήλ και Κατελάρη και μοίρασε έτοιμο γκολ στον Παυλίδη. Σαν να... τράβηξε το πόδι από το γκάζι η Εθνική μας μετά το δεύτερο γκολ. Έριξε την ένταση. Η Κύπρος προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά στο 41' ο Πίττας από εξαιρετική θέση τετ-α-τετ κατάφερε να αστοχήσει. Ενώ ένα σουτ του Λοΐζου στο 43' το μπλόκαρε εύκολα ο Βλαχοδήμος. Με γκολ - και τι γκολ - ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική μας. Οι παίκτες του Πογέτ έκρυψαν την μπάλα. Μπακασέτας, Μάνταλος και τελικά ο Λημνιός την άλλαξαν πολύ γρήγορα και ο εξτρέμ της Τβέντε με φοβερή ντρίμπλα και εκπληκτικό σουτ έκανε το 3-0! Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι... πέταξαν λευκή πετσέτα. Οι παίκτες του Πογέτ ξεκίνησαν το passing game έξω από την αντίπαλη περιοχή. Δεν κυνήγησαν κι άλλα γκολ. Αρκέστηκαν σε ποδόσφαιρο κατοχής, ενώ σιγά-σιγά το μυαλό πήγε και στον... τελικό με το Κόσοβο που ακολουθεί για την πρωτιά στον Όμιλο. Το γύρισμα του Μπάλντοκ στο 60' δεν βρήκε κάποιον γαλανόλευκο. Ο Μασούρας στο 70' έπιασε μία εξ επαφής κεφαλιά, αλλά ο Μιχαήλ του είπε "όχι". Στα τελευταία λεπτά η Κύπρος έψαξε το γκολ της τιμής. Αλλά ο Βλαχοδήμος κράτησε σε ακόμα ένα ματς ανέπαφη την εστία του. Σταμάτησε το σουτ του Χριστοφή στο 77'. Το ματς ολοκληρώθηκε με τον τραυματισμό του Λημνιού σε μία φάση κυριολεκτικά από το πουθενά και ο οποίος επισκίασε τη νίκη της εθνικής μας...