2023-01-04 22:20:04
Φωτογραφία για Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στη Τούμπα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2023 ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος με “γεμάτη” εμφάνιση παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερος του Άρη στην Τούμπα και επικράτησε με 1-0 για την 16η αγωνιστική της Super League. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ίνγκασον στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους. Αυτό που του άξιζε πήρε ο ΠΑΟΚ από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Άρη, αφού στο 45′ ο Ίνγκι Ίνγκασον έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με ψαλιδάκι! Πιο συγκεκριμένα, από εκτέλεση κόρνερ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς από τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Iceman να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, και την Τούμπα να παίρνει φωτιά! Χαμένο πέναλτι με Σβαμπ στο 21′ αλλά και δοκάρι με Νάρεϊ στο 34′ για τον ΠΑΟΚ! Ο Άρης ισορρόπησε την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν έφτασε σε κάποια καθαρή φάση, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έψαχνε περισσότερο τις αντεπιθέσεις και ήταν πιο επικίνδυνος. Ο ΠΑΟΚ δεν ανησύχησε σχεδόν καθόλου μέχρι το φινάλε του ματς που τον βρήκε απόλυτα δίκαια νικητή με 1-0.