2023-08-25 00:04:14
Φωτογραφία για O ΠΑΟΚ με το ένα πόδι στους ομίλους του Conference League

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα της Χαρτς και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Conference League. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Βάργκας πάτησε περιοχή από δεξιά, ανατράπηκε από τον Σβαμπ και ο Τρεϊμανις έδωσες το πέναλτι αφού είδε και το βίντεο. Ο Σάνκλαντ εκτέλεσε σωστά κι έκανε έτσι το 1-0. Ωστόσο σχεδόν με τη σέντρα ο Ρόουλς ανέτρεψε τον Ζίβκοβιτς στην απέναντι περιοχή με αποτέλεσμα να κερδίσει πέναλτι και ο ΠΑΟΚ. O Σβαμπ εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 1-1. Στο 14’ ο Κεντ έκοψε σωτήρια την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς και στο 27’ ο Κλαρκ έσωσε μετά από διαγώνιο σουτ του Σοάρες. Στο 31ο λεπτό Κοτάρσκι έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Σάνκλαντ, ενώ στη συνέχεια ο Βάργκας πλάσαρε από κοντά και ο Σοάρες έσωσε με προβολή. Στο 48ο λεπτό το όμορφο γυριστό σουτ του Κίνγκσλεϊ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 55’ ο Κλαρκ έδιωξε με τα πόδια μετά από σουτ του Τάισον. Στο 66ο λεπτό ο Μπόις άνοιξε αριστερά στον Σάνκλαντ που με πανέμορφο δεξί πλασέ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ και στο  75’ το σουτ του Βάργκας πέρασε εκατοστά έξω. Στο 74ο λεπτό ο Κλαρκ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά και από το κόρνερ η μπάλα έφτασε έξω στον Σέρβο που με πανέμορφο σουτ έγραψε το 1-2. Στο 77’ ο Κλαρκ έσωσε ξανά μ