2023-11-13 11:30:01
Φωτογραφία για Με Φορτούνη πέρασε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την πολύ δύσκολη έδρα του Αστέρα Τρίπολης. Οι ερυθρόλευκοι με δύο γκολ του Κώστα Φορτούνη που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, πήρε το τρίποντο με 2-0 και επέστρεψε στις νίκες. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν στο 7'

με τον Μιριτέλο να παίρνει κεφαλιά αφύλαχτος μέσα στην περιοχή, αλλά να μην στοχεύει σωστά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε απάντηση, με με τον Σκάρπα να κάνει ένα ξαφνικό σουτ από μακριά, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.  Ένα ματς που λόγω του τραυματισμού του Μιριτέλο και της μικρής διακοπής λόγω καπνογόνων, δεν είχε βρει ρυθμό. Στο 30' ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια μετά από το 7'. Ο Έσε σούταρε από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει 1 μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Κάτι παρόμοιο έγινε με τον Αλεξανδρόπουλο στο 33', όμως το δικό του σουτ, κατέληξε αρκετά πιο ψηλά. Στο 59' έγινε η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους
. Ο Σκάρπα πετάχτηκε ωραία στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Ορτέγκα, ωστόσο το πλασέ του κατέληξε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας περίμενε στο δικό του μισό του γηπέδου. Σκοπός ήταν να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να βρει χώρους και να προσπαθήσει να "χτυπήσει" στην κόντρα. Στο 67' ο Αστέρας είχε την καλύτερή του ευκαιρία στο ματς. Σε μία γρήγορη επίθεση, ο Ρεγκίς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε με το δεξί, ωστόσο ο Πασχαλάκης του είπε "όχι". Στο 69' ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Φορτούνης που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής. Ο Ατιένθα βρήκε την μπάλα ίσα ίσα, εκείνη άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κώστας Φορτούνης, βγήκε μόνος του σε κενή εστία στο 96', μιας και ο Παπαδόπουλος είχε ανέβει για ένα κόρνερ της ομάδας του. Ο Τρικαλινός επιθετικός, πλάσαρε ιδανικά και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.