2012-09-11 10:16:07
Φωτογραφία για ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ 8-0 ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΜΕ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΝΕΪΜΑΡ! *ΒΙΝΤΕΟ*
Κάθε άλλο παρά... φιλικός αγώνας ήταν η αναμέτρηση της Βραζιλίας με την Κίνα, καθώς η «σελεσάο» συνέτριψε χωρίς έλεος την αντίπαλο της με 8-0, λίγες μέρες μετά το απογοητευτικό 1-0 επί της Νοτίου Αφρικής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ήταν ο σούπερ σταρ της Σάντος, Νεϊμάρ, ο οποίος έκανε χατ τρικ.

Τον χορό των γκολ, άνοιξε στο 22' ο Ραμίρεζ και τρία λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ πήρε την σκυτάλη, για να στείλει και αυτός με την σειρά του στην μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερος ημίχρονο, η Βραζιλία ήταν καταιγιστική. Ο Λούκας στο 49' έβαλε με την σειρά του, το όνομα του στον πίνακα με τους σκόρερ. Τα επόμενα δέκα λεπτά, ήταν εφιαλτικά για τους Κινέζους. Ο Νεϊμάρ σημείωσε ακόμη δύο τέρματα, στο 54' και 60', ενώ και ο επιθετικός πλέον της Ζενίτ, Χουλκ, σκόραρε στο 52'.

Οι Κινέζοι, σαφώς αποδιοργανωμένοι, σκόραραν αλλά στην εστία τους με τον Τζιάνγιε στο 70', ενώ το τελικό 8-0 διαμόρφωσε ο Όσκαρ στο 76' με πέναλτι.

Βραζιλία - Κίνα 8-0 (22' Ραμίρεζ, 25', 54', 60' Νειμάρ, 49' Λούκας, 52' Χουλκ, 70' αυτ. Τζιάνγιε, 76' πεν. Όσκαρ)