2012-09-23 17:34:49
Φωτογραφία για Νίκη-ανατροπή της Γιουνάιτεντ επί της Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ προηγήθηκε αν και με 10 παίκτες, αλλά η ManUtd έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 στο "Άνφιλντ" με ανύπαρκτο πέναλτι και σκόρερ τον Φαν Πέρσι. Έδωσαν τα χέρια Σουάρες και Εβρά, τιμή στα θύματα του Χίλσμπορο

Στο πρώτο ημίχρονο καλές σχετικά φάσεις ήταν τα άστοχα σουτ των Ράιαν Γκιγκς και Στίβεν Τζέραρντ, ενώ στο 39' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τζόντζο Σέλβεϊ για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζόνι Έβανς, ενώ εν συνεχεία είχε και φραστικό επεισόδιο με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Στίβεν Τζέραρντ με εξαιρετικό γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους", παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα.

Η απάντηση όμως ήταν άμεση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς στο 51' ο Ραφαέλ ισοφάρισε σε 1-1 με φοβερό αριστερό πλασέ, από δεξιά μέσα στην περιοχή.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έχασε καλές ευκαιρίες να προηγηθεί ξανά και ζήτησε πέναλτι με τον Λουίς Σουάρες, αλλά δεν ήταν.

Η απόφαση του διαιτητή ήταν σωστή σε εκείνη την δύσκολη φάση, όχι όμως και στην επόμενη, στην οποία έδωσε πέναλτι υπέρ της ManUtd για ανατροπή του Βαλένσια από τον Γκλεν Τζόνσον, όμως δεν υπήρχε καν επαφή και μία περίπτωση πέναλτι.

Στο 84' ο Φαν Πέρσι έκανε τάκλιν με τις τάπες στον Λουίς Σουάρες, αλλά την... γλίτωσε μόνο με κίτρινη κάρτα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κέλι, Σκρτελ, Άγκερ (80' Κάραγκερ), Γκλεν Τζόνσον, Τζο Άλεν, Τζέραρντ, Σέλβεϊ, Στέρλινγκ (66' Χέντερσον), Μπορίνι (46' Σούσο), Λουίς Σουάρες.

MANUTD: Λίντεγκααρντ, Ραφαέλ, Έβανς, Ρίο Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς, Καγκάουα (81' Χαβιέρ Ερνάντες), Βαλένσια, Νανί (46' Σκόουλς), Φαν Πέρσι.

*κόκκινη 39' Σέλβεϊ

Ο Σερ Μπόμπι Τσάρλτον δίνει λουλούδια στον Ίαν Ρας Λουίς Σουάρες και Πατρίς Εβρά έδωσαν κανονικά τα χέρια...

"Justice" στην εξέδρα...

Όλοι με το "96" στην πλάτη...

"You are always on our mind"...

Και η ManUtd ζητά δικαιοσύνη...

Ο Σέλβεϊ "ξάπλωσε" τον Έβανς και αποβλήθηκε...

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 0-3 (22' Ανιτσέμπε, 43' Μιραλάς, 82' Φελαϊνί)

Τσέλσι - Στόουκ 1-0 (85' Άσλεϊ Κόουλ)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 4-1 (58' και 95' πέν. Λάμπερντ, 63' Κλάιν, 72' Πάντσεον / 36' Ντάρεν Μπεντ)

Γουέστ Μπρομ - Ρέντινγκ 1-0 (71' Λουκακού)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-1 (93' Νόλαν / 10' Στίβεν Φλέτσερ)

Γουίγκαν - Φούλαμ 1-2 (91' Αρουνά Κονέ / 31' Ρονταγέγκα, 68' Νταφ)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (46' Τζέραρντ / 51' Ραφαέλ, 81' πέν. Φαν Πέρσι)

Νιούκαστλ - Νόριτς (17:00)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ (18:00)