2012-10-23 01:05:02
Φωτογραφία για ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 87-82 ΤΗΝ ΒΙΡΤΟΥΣ ΡΟΜΑ
Με τον Γιάννη Μπουρούση να πετυχαίνει 26 πόντους η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 87-82 την Βίρτους Ρόμα στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το Μιλάνο απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ (25-18 η πρώτη περίοδος) και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +13 (73-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σέρτζιο Σκαριόλο, κόουτς των γηπεδούχων απέσυρε τους δύο πρώτους σκόρερ της ομάδας Μπουρούση, Κιθ Λάνγκφορντ και η Ρόμα μείωσε την διαφορά. Ο Μπουρούσης επανήλθε στο παρκέ και με δύο βολές «σφράγισε» την νίκη της Αρμάνι διαμορφώνοντας το τελικό 87-82.

Ο διεθνής σέντερ, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, σκόραρε 26 πόντους με άψογα ποσοστά (7/10 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 9/9 ελεύθερες βολές), ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ. Τον Μπουρούση ακολούθησε σε απόδοση ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους. Ο Αντώνης Φώτσης σκόραρε 7 πόντους. Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Τζίτζι Ντατόμε (22 πόντοι).