2012-11-11 20:30:18
Φωτογραφία για Νίκησε ο ΠΑΟΚ, κέρδισε τον Σαλπιγγίδη
Με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη μεγάλο πρωταγωνιστή ο ΠΑΟΚ επικράτησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-0) τον Πλατανιά και πλησίασε στους 2 βαθμούς τον Ολυμπιακό. Ο διεθνής επιθετικός που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην Α' Κατηγορία άνοιξε το σκορ με πέναλτι (το οποίο αμφισβήτησαν οι Χανιώτες) στο 68ο λεπτό και έφτιαξε το δεύτερο του Λίνο στο 73ο λεπτό. Χαμένο πέναλτι είχε ο ΠΑΟΚ στο 44' από τον Αθανασιάδη, ενώ παράπονα για την διαιτησία έχουν οι Κρητικοί. Πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, ο ΠΑΟΚ έκανε το χρέος του, πήρε την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα ματς και ξέφυγε από τον τρίτο Πανιώνιο και τον 4ο Αστέρα Τρίπολης. Οσο για τον Πλατανιά, συνέχισε το αρνητικό του σερί και πλέον βιώνει για τα καλά τις δυσκολίες της μεγάλης κατηγορίας.