2012-11-11 21:13:00
Φωτογραφία για ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΤΗΣΕ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ... ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα και με την άμυνά του να παρουσιάζει και πάλι τις... ασθένειες αγώνων που θέλουμε να ξεχάσουμε, σε κάποια διαστήματα του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 78-92 του Περιστερίου.

Αυτό που κρατάνε οι ερυθρόλευκοι από τον συγκεκριμένο αγώνα είναι το «5Χ5» και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κάχα Λαμποράλ για την Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης ο Γιώργος Πρίντεζης με 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους οι Αντώνης Μάντζαρης και Παπαντωνίου με 18 και 17 αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ενέργεια και πείσμα στο παιχνίδι τους, στάθηκαν επάξια απέναντι στους ερυθρόλευκους και παρά τη διαφορά δυναμικότητας, δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει. Με το σκορ να είναι στο 8-8, τέσσερα λεπτά μετά το τζάμπολ, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν... το γκάζι και πήραν το πρώτο σοβαρό προβάδισμα (8-13). Η ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν μάχιμη, μένοντας κοντά στο σκορ (16-19). Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι πρωταθλητές έκαναν άλλο ένα «ξέσπασμα» και με επιμέρους σκορ 2-10, διαμόρφωσαν το 20-29.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο στιλ, με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι να στέκεται αρκετά καλά στο παρκέ, τουλάχιστον στα τρία πρώτα λεπτά. Ακριβώς στα μισά της περιόδου και με τον Πάουελ να σημειώνει το πρώτο του καλάθι με τα ερυθρόλευκα, οι παίκτες του Ολυμπιακού πήγαν τη διαφορά στο +11 (26-37), ενώ η βολή του Πρίντεζη έφερε τους ερυθρόλευκους στο +16 (33-46), που ήταν και μέγιστη διαφορά -μέχρι εκείνη τη στιγμή- στο ματς. Όμως, οιγηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0, κλείνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 38-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές συνέχισαν στο ίδιο αργό τέμπο, αλλά διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μάντζαρης και Περπέρογλου έδειξαν αρκετή όρεξη, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται -χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο- στο 58-71.

Η χαλαρότητα που επέδειξε όμως ο Ολυμπιακός, βοήθησε το Περιστέρι να μπει ξανά στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 να πάει το ματς στο 68-73. Οι δύο βολές του Θορν έφεραν το ματς στο -3 και κάπου εκεί οι ερυθρόλευκοι πάτησαν για άλλη μια φορά το γκάζι και με τον Περπέρογλου να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. έκανε το 72-78, ενώ στα εναπομείνοντα λεπτά οι ερυθρόλευκοι έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα, ειδικά στην άμυνα, διατηρώντας το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα με το τελικό 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 17 (1), Κομποδιέτας 2, Θορν 15 (1), Κανονίδης, Τζόουνς 7 (1), Μάντζαρης 18 (2), Γουίλιαμς 2, Χάινς 10 (6 ριμπ.), Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 3 (1), Λάκκας.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 2, Σπανούλης 14 (3), Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 22 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 7 (1).