2013-01-17 23:57:08
Φωτογραφία για ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ ΑΛΛΑ... ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑΒΑΡΟ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
Η απουσία του Χουάν Κάρλος Ναβάρο μπορεί να ήταν εμφανής αλλά η Μπαρτσελόνα παρόλο που δυσκολεύτηκε κατάφερε τελικά και επικράτησε της Μπεσίκτας με 59-73 στην Κωνσταντινούπολη, φτάνοντας τις 3 νίκες στο Τοp-16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές αλλά η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές λίγο πριν το τέλος της περιόδου και προηγήθηκε με 10-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Μπαρτσελόνα όμως να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +2 (32-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας μπόρεσε να προηγηθεί αλλά οι Καταλανοί ξαναμπήκαν αμέσως στη θέση του οδηγού, με την Μπεσίκτας να μην τους επιτρέπει όμως να ανοίξουν την διαφορά και η περίοδος έληξε στο 48-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να... πατήσει το γκάζι και να μην αφήσει περιθώρια στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς, επικρατώντας τελικά με 59-73.

Δεκάλεπτα: 10-15, 32-34, 48-51, 59-73.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 9(1), Γκιουλέρ, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φάλκερ 3, Μάρκοτα 13(2), Κρίστοφερ, Νάλγκα, Οζέρ 3, Τζέρελς 17(3).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5, Χουέρτας 3(1), Αμπρίνες 2, Γιασικεβίτσιους 9(1), Ουάλας 8(2), Ινγκλς 5(1), Χεζόνια, Λόρμπεκ 11(1), Τζαβάι 6, Μάικλ 9, Τόμιτς 15.