2013-01-19 22:11:35
Φωτογραφία για Ισόπαλο το ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας
ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο μεγάλο ντέρμπι του "ΓΣΠ", έτσι η Ανόρθωση έχει ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στην κορυφή

Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι του ΑΠΟΕΛ με την Ομόνοια στο "ΓΣΠ".

Αυτό σημαίνει πως η Ανόρθωση έχει ευκαιρία να ξεφύγει με +8 από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, ενώ το "τριφύλλι" εξακολουθεί να μείνει εκτός 4άδας (οι 4 πρώτοι πάνε play-offs τίτλου).

Από ασίστ του Γκουστάβο Μαντούκα, ο Πορτογάλος, Έλιο Πίντο, άνοιξε στο 15' το σκορ για το ΑΠΟΕΛ με το 5ο του φετινό γκολ.

Θυμίζουμε πως ο Έλιο Πίντο 5 μέρες πριν είχε χαρίσει σπουδαίο "διπλό" στην ομάδα του επί του Απόλλωνα με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια ανέβασε την απόδοσή της, το ΑΠΟΕΛ επικεντρώθηκε στην άμυνα, αλλά "λύγισε" στο 60', όταν ο Ράσιντ Αλάμπι έκανε το 1-1.

Ο Νιγηριανός ισοφάρισε νικώντας με κεφαλιά τον Ούρκο Πάρντο έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Άλβες.

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Μίλαν Γιοβάνοβιτς, έριξε στο ματς τον Μίκελ Μπέκμαν στο 69' και ο διεθνής Δανός έκανε έτσι το ντεμπούτο του.

Στο 78' η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαργκάσα με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Μπέκμαν.

Η ομάδα του Τόνι Σαβέβσκι άντεξε με παίκτη λιγότερο και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.