2013-02-16 22:28:33
Φωτογραφία για «Nτου» για πλέι οφ! (68-55)
Ο Αυτοκράτορας ΑΡΗΣ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στο Αλεξάνδρειο και με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» τον φιλόδοξο Πανελευσινιακό με 68-55 κάνοντας ταυτόχρονα αποφαστικό βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ.

Με «πρωτεργάτη» όμως τον Γιώργο Τσιάρα ο ΑΡΗΣ στη δεύτερη περίοδο έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση και με εξαιρετική άμυνα και λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με το +14 (38-24), διαφορά που έπαιξε ρόλο στη μετέπειτα έκβαση του αγώνα.

Στη τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά αλλά τη διεύρινε κιόλας φτάνοντας στο 30' τη μέγιστη διαφορά της στους 22 πόντους (62-40).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΑΡΗ να «κατεβάζει» ταχύτητα αλλά στο τέλος να πανυγηρίζει την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα και 2η συνεχόμενη μετά το «διπλό» στα Ιλίσια.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-24, 62-40, 68-55

AΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 4, Χαντ 5, Πελεκάνος 11, Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 13, Ασημακόπουλος 10, Καραποστόλου 6, Χαρίσης 4, Λ. Μποχωρίδης 5, Μούρτος, Βεργίνης 8, Δήμας

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 3, Παπανικολόπουλος, Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 5, Μαγκουνής 13, Λιακόπουλος 9, Τσιάκος 7), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης, Εζιόκου 14