2022-02-27 21:35:18
Φωτογραφία για Στα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός ισοπεδώνοντας την ΑΕΚ

Και μαθηματικά στα πλέι-οφ βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, μετά τον θρίαμβο του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ.  Ενας Παναθηναϊκός απ' τα παλιά ισοπέδωσε την ΑΕΚ και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε φετινό ντέρμπι με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο γήπεδο της Λεωφόρου, συντρίβοντάς την με 3-0, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη του προσπάθεια στο 13’ ο Αλεξανδρόπουλος μπήκε από πλάγια αριστερά στην περιοχή και ανατράπηκε καθαρά από τον Ρότα. Ο διαιτητής ενημερώθηκε από τον VAR και υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Αϊτόρ να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα (1-0) στο 16’.  Δύο λεπτά αργότερα (18’) ο Σάντσες κέρδισε τη μπάλα με τάκλιν και έδωσε στον Παλάσιος ο οποίος τη τσίμπησε πριν τον Τζαβέλλα και με κούρσα 50 μέτρων σούταρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ αντέδρασε και είχε διπλό δοκάρι στο 25’ αρχικά σε σουτ του Ανσαριφάρντ (οριζόντιο) και εν συνεχεία του Τζούμπερ (κάθετο), με το τριφύλλι να απαντά κάνοντας το 3-0 μετά από τέσσερα λεπτά!  Σε μία ακόμη γρήγορη μετάβαση των πράσινων προς την επίθεση ο Αϊτόρ είδε την κίνηση του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή και του έβγαλε τη σέντρα, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να εκτελεί με υποδειγματικό πλασέ τον Τσιντώντα. Πριν οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων, ο Παναθηναϊκός έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες και για τέταρτο γκολ αλλά, αρχικά, η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ (39’) και, κατόπιν, ο Ιωαννίδης σούταρε αδύναμα πάνω στον Τσιντώντα μετά από τρομερή ενέργεια και πάσα του Αλεξανδρόπουλου στο ύψος της μικρής περιοχής!  Ο Γιαννίκης έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο με στόχο να ξαναμπεί στο ματς και μία εξ αυτών, ο Αραούχο, ανάγκασε τον Διούδη να αποκρούσει φανταστικά σε κόρνερ στο 48’ και απείλησε ξανά στο 56’ από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με διπλή ευκαιρία
. Πρώτα στο 59’ με τον Αϊτόρ να εκτελεί φάουλ και τον Σένκεφελντ να αστοχεί με κεφαλιά από τα δύο μέτρα, και εν συνεχεία στο 62’ όταν ο Ιωαννίδης, από κάθετη του Παλάσιος, βγήκε τετ α τετ, πέρασε και τον Τσιντώντα, αλλά ο Ρότα πρόλαβε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του ματς έπεσε.