2013-04-14 22:50:10
Φωτογραφία για Πήρε τη νίκη και σφράγισε τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ
Με το γκολ του Ρομπέρ στο 50' ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στην αναμέτρηση για την 29η αγωνιστικής της Superleague, και σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα εξασφάλισε την 2η θέση της βαθμολογίας και μπαίνει με πλεονέκτημα στα play offs. Η αναμέτρηση στη Λιβαδειά ξεκίνησε με τους Βοιωτούς να ξεκινούν πιο δυνατά και να απειλούν μόλις στο 4' με τον Μάρτινς. Όμως, ο "Δικέφαλος του Βορρά" πήρε άμεσα τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Ρομπέρ έπιασε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.  Δεκαπέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Ο Ρομέου έκανε την κεφαλιά, ο Γλύκος απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ. Το 0-0 παρέμεινε και ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και στο 50' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Καμαρά έκανε την σέντρα κι ο Ρομπέρ με σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0
. Οι Βοιωτοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και δύο λεπτά αργότερα ο Πόι έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν δεν κατάφερε να νικήσει τον Γλύκο. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη κράτησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμά τους μέχρι και τη λήξη του αγώνα. Πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την 2η θέση σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα από τον Άρη και θα μπει στα playoffs της Superleague με 3 βαθμούς.  Στη σημασία της νίκης και στην αλλαγμένη ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στη Λιβαδειά αναφέρθηκε ο Γιώργος Δώνης. «Ηταν δύσκολο παιχνίδι γιατί είχαμε αποφασίσει από πριν ότι είναι αναγκαίο να κάνουμε σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα. Ηταν λογικό να μην υπάρχει η ίδια ομοιογένεια, αν και προσπαθήσαμε αρκετά. Οι παίκτες έδειξαν μεγάλη διάθεση, αλλά δεν υπήρχε η συνοχή, στο βαθμό που θέλαμε. Πάντως για να φθάσεις εκεί που θέλεις πρέπει να βρίσκεις τον τρόπο να κερδίζεις. Κι εμείς έχουμε για μεγάλο διάστημα μια διαφορετική ταυτότητα. Είτε έχουμε μια κακή είτε μια μέτρια παρουσία, παίρνουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Κι όλα αυτά τα λέω γιατί είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε τον Λεβαδειακό, μια και με νίκη επί τού ΠΑΣ θα μπούμε με +4 βαθμούς στη διαδικασία των πλέι οφ», τόνισε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ.