2013-04-19 01:06:06
Φωτογραφία για Ξέρουν από άμυνα στον Ολυμπιακό ή μόνο από επίθεση;
Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό με τον Πανθρακικό χάρη στο φοβερό ξέσπασμα στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης όταν και με τέσσερα γκολ έφτασε στο τελικό 6-2. Πλέον οι ερυθρόλευκοι ετοιμάζονται για τον τελικό του Κυπέλλου, όπου περιμένουν κάποιον από τους ΠΑΟΚ ή Αστέρα Τρίπολης. Αναμενόμενη ήταν η απουσία του κόσμου από τις κερκίδες μετά τα τελευταία γεγονότα, ενώ αίσθηση προκάλεσε η αποχή και των οργανωμένων… Ο Ιμπαγάσα έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλη επιρροή έχει στο παιχνίδι της ομάδας, ενώ στα ευχάριστα ήταν και το θεαματικό γκολ του Φετφατζίδη. Ο Μίτσελ μίλησε στην ανάπαυλα του αγώνα  στους παίκτες του Ολυμπιακού, βγάζοντας παράπονα για την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Ισπανός προπονητής μετέφερε προς τους ποδοσφαιριστές του πως «δεν επιτρέπεται να κάνουμε τέτοια αμυντικά λάθη σε έναν τέτοιο αγώνα. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες». Επιπροσθέτως τους ξεκαθάρισε ότι «βγάζουμε αμυντικές αδυναμίες και επιτρέπουμε στον αντίπαλο να μας κάνει φάσεις και να μας βάζει γκολ
. Αυτό δεν πρέπει να γίνει στο Β' μέρος». Παράλληλα εξέφρασε την ικανοποίησή του για το πως λειτουργούσε επιθετικά ο Ολυμπιακός έως εκείνη την στιγμή. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν και προβληματισμένος και απογοητευμένος από την παρουσία του στο παιχνίδι με τον Πανθρακικό. Ο ίδιος όπως τόνιζε χαρακτηριστικά μετά το ματς του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή κατάσταση και σαφέστατα περίμενε ένα άλλο αγωνιστικό πρόσωπο. Γενικότερα πάντως η αμυντική γραμμή της ομάδας του Μίτσελ έβγαλε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο του εν λόγω αγώνα.Ο Παύλος Δερμιτζάκης χαρακτήρισε δευτερεύουσας σημασίας την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, τονίζοντας ταυτόχρονα πως αυτός και οι παίκτες του συμφώνησαν για να συνεχιστεί το παιχνίδι με την ΑΕΚ. «Ήταν καταστροφικό το δεκάλεπτο που έβαλε 4 γκολ ο Ολυμπιακός. Τα έβαλε τόσο γρήγορα που δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε. Το σημερινό παιχνίδι ήταν δευτερεούσης σημασίας για εμάς, αφού δεν γνωρίζουμε ακόμη την κατάληψη του παιχνιδιού με την ΑΕΚ και κατά πόσο έχουμε σώσει την κατηγορία. Είναι εξαιρετικά σημαντικό το τελευταίο ματς του πρωταθλήματος με την Κέρκυρα. Θέλουμε να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας».