2013-06-12 21:36:38
Φωτογραφία για Πιο κοντά στην 3η θέση ο Πανιώνιος
Κέρδισε 71-60 τον ΑΓΟ Ρεθύμνου με κορυφαίο παίκτη τον Βλαδίμηρο ΓιάνκοβιτςΜία νίκη απέχει από το στόχο του ο Πανιώνιος, την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 μπάσκετ, καθώς νίκησε με 71-60 το Ρέθυμνο κι έχει τη δυνατότητα να τελειώσει τη σειρά των μικρών τελικών το απόγευμα του Σαββάτου (15/6), στην Κρήτη. Νταμπλ-νταμπλ από τον Γιάνκοβιτς, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σε αντίθεση με τους δύο πρώτους αγώνες των δύο ομάδων, ο Πανιώνιος πέτυχε να πάρει εξαρχής το "πάνω χέρι" στο παρκέ της Νέας Σμύρνης (18-12 στο δεκάλεπτο, 33-22 στο ημίχρονο), και να μην επιτρέψει ποτέ στην κρητική ομάδα να πλησιάσει περισσότερο από τους τρεις πόντους (63-60). Τα "κλειδιά" του αγώνα ήταν αφενός η σπουδαία απόδοση του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, αφετέρου τα χαμηλά ποσοστά των φιλοξενούμενων στην επίθεση, με 18/49 σουτ και 17/28 βολές.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 2, Πέιν 4, Αθηναίου 9(2), Κις 3, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 3(1), Μπατής, Γιάνκοβιτς 19(1), Καββαδάς 1, Παππάς 8(1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 11.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορν, Καλλινικίδης 2, Προύιτ 11(2), Αγγελόπουλος 13(4), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 12, Κόμματος, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 17, Σηζόπουλος.