2013-06-20 00:20:06
Φωτογραφία για Ο Νεϊμάρ οδηγεί την Βραζιλία στη κορυφή
Το 2 στα 2 στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών έκανε η Βραζιλία. Η «Σελεσάο» είχε για άλλη μία φορά πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ, με τον άσο της Μπαρτσελόνα να της δείχνει με το πολύ όμορφο γκολ του τον... δρόμο για τη νίκη με 2-0 επί του Μεξικού. Οι «οικοδεσπότες» ξεκίνησαν σαφώς καλύτερα και είδαν τα αντίπαλα δίχτυα να κινούνται μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Παρόλα αυτά, οι Βραζιλιάνοι δεν άργησαν να πανηγυρίσουν, καθώς 5 λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ έστειλε με ένα δυνατό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη φετινή διοργάνωση κάνοντας το 1-0. Το Μεξικό προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, χωρίς, όμως, να καταφέρει να σκοράρει. Στην επανάληψη, οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν... ορεξάτοι και είχαν την ευκαιρία και για περισσότερα γκολ. Τελικά, το 2-0 ήρθε από τον σκόρερ της τελευταίας στιγμής και του πρώτου ματς με την Ιαπωνία, με τον Τζο, που είχε περάσει αλλαγή, να διαμορφώνει ξανά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από ωραία ενέργεια του Νεϊμάρ το τελικό 2-0, αφήνοντας το Μεξικό χωρίς βαθμό.