2013-06-24 01:00:06
Φωτογραφία για Με περίπατο στα ημιτελικά του Συνομοσπονδιών Ισπανία και Ουρουγουάη
Πανεύκολη νίκη επί της Νιγηρίας σημείωσε η Ισπανία, η οποία πέρασε πρώτη στο δεύτερο όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών και απέφυγε την Βραζιλία. Οι Ισπανοί δεν έδωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα δικαίωμα στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ζόρντι Άλμπα στο τέταρτο λεπτό, το 2-0 έκανε ο Φερνάντο Τόρες στο 62', ενώ τα τερματά του ζευγάρωσε ο Άλμπα δύο λεπτά πριν τη λήξη τπυ αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ουρουγουάη συνέτριψε την  Ταϊτή με 8-0 με τους συμπαθητικούς ερασιτέχνες από την Πολυνησία να τελειώνουν τη διοργάνωση με 24 γκολ παθητικό. Τα τέρματα για τους Ουρουγουανούς πέτυχαν οι Ερνάντεζ (τέσσερα τέρματα), Σουάρεζ (δύο τέρματα) και από ένα οι Πέρεζ και Λοντέιρο. Ευρωπαϊκό και λατινοαμερικάνικο «εμφύλιο» θα έχουμε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.Τα ζευγάρια των ημιτελικών τώρα είναι: Βραζιλία-Ουρουγουάη και Ισπανία-Ιταλία.