2013-07-19 21:28:05
Φωτογραφία για Αποκλείστηκε η Εθνική Νέων Ανδρών στο Eυρωμπάσκετ
Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία της Εθνικής ομάδας Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με το «βαρύ» 60-82 από την Ισπανία και αποκλείστηκε.

Αύριο το μεσημέρι (13:30) η «γαλανόλευκη» ομάδα θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο για τις θέσεις 5-8, ενώ οι νεαροί «φούριας ρόχας» θα παίξουν με τη Λετονία στα ημιτελικά.

Το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο κόστισε στην Εθνική μια ήττα ε μεγάλη διαφορά, την οποία η Ελλάδα δεν άξιζε αφού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ακολουθούσε στο σκορ σε απόσταση «αναπνοής». Στην τρίτη περίοδο οι Ισπανοί βελτίωσαν την άμυνά τους και κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ πέτυχαν αρκετούς πόντους με δεύτερες επιθέσεις.

Ένα επιμέρους σκορ 22-8 έφερε το 62-45, με τους διεθνείς να δείχνουν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον πολύ γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Ο Γιάννης Αντετονκούμπο δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα ούτε απόψε, καθώς η συνεισφορά του ήταν μόλις 5 πόντοι και 3 ριμπάουντ.

Πηγή: naftemporiki