2013-08-02 00:00:13
Φωτογραφία για Έμεινε στην ισοπαλία ο Αστέρας αν και δικαιούταν κάτι καλύτερο
Σε ένα πολύ καλό ματς με αρκετές ευκαιρίες, Αστέρας Τρίπολης και Ραπίντ Βιέννης έμειναν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με τους Αυστριακούς όμως να έχουν το πλεονέκτημα στον επαναληπτικό αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στην Αυστρία στις 8 Αυγούστου. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, καθώς στο πρώτο ξεχώρισε η Ραπίντ, ενώ στο δεύτερο ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αυτή ήταν η τρίτη ευρωπαϊκή ισοπαλία του Αστέρα, καθώς την περασμένη σεζόν προηγήθηκαν οι ισοπαλίες με Μαρίτιμο και Ίντερ Μπακού. Η Ραπίντ, σαφώς πιο έτοιμη λόγω και των τριών επίσημων αγώνων που έχουν οι παίκτες της αυστριακής ομάδας στα πόδια τους, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με οργανωμένες επιθέσεις και ωραίους αυτοματισμούς. Με τον Χόφμαν να κάνει πολύ δουλειά στη μεσαία γραμμή και τον Μπόιντ να γεμίζει την περιοχή του Αστέρα, η Ραπίντ είχε ευκαιρίες να σκοράρει στο 6ο και στο 16ο λεπτό. Ο Αστέρας στην πρώτη του καλά εκτελεσμένη στημένη φάση άνοιξε το σκορ με τον Γιώργο Ζησόπουλο. Ο Έλληνας μέσος προωθήθηκε στο καλοχτυπημένο φάουλ του Ουσέρο από τα αριστερά και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 στο 27’. Η απάντηση από τη Ραπίντ ήρθε άμεσα με πέναλτι του Μπόιντ το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Λισγάρα, με τους παίκτες του Αστέρα να διαμαρτύρονται έντονα για τη συγκεκριμένη απόφαση του Ολλανδού Μπλόμ.