2013-09-01 14:11:05
Φωτογραφία για ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ... 4ΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ΠΡΟΤΑΣΟΦ! *ΒΙΝΤΕΟ*
Σαν σήμερα την 1η Σεπτεμβρίου του 1991 ο Ολυμπιακός του Όλεγκ Μπλαχίν παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο διέλυσε με 4-2 την ΑΕΚ στο παλιό «Καραϊσκάκη» στην πρεμιέρα εκείνου του πρωταθλήματος με τον Όλεγκ Προτάσοφ να πετυχαίνει χατ- τρικ και τον Νίκο Τσιαντάκη να ανοίγει τον δρόμο για τον θρίαμβο.

Η «αρμάδα» του Όλεγκ Μπλαχίν αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο έκανε... πλάκα στην ΑΕΚ, την οποία και διέσυρε για άλλη μια φορά στο "Ναό". Μάλιστα τα πρώτα 34 λεπτά είχαν βρει τον Ολυμπιακό να προηγείται με το εντυπωσιακό 4-0 χάρη σε κεραυνό του Νίκου Τσιαντάκη (3’) και χατ τρικ του Όλεγκ Προτάσοφ (18’, 32’, 34’).

Η ΑΕΚ μετά το καταιγιστικό για τον Θρύλο πρώτο 35λεπτο, μείωσε το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Τόνι Σαβέφσκι (41’) και με κοντινό πλασέ του Βασίλη Δημητριάδη (56’) διαμόρφωσε το τελικό 4-2 το οποίο την... κολακεύει με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι.