2013-09-16 22:12:24
Φωτογραφία για Ιταλία-Ισπανία 86-81(70-70)
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Ιταλία επιβλήθηκε με 86-81 της Ισπανίας που τερμάτισε τελικά 4η και θα αντιμετωπίσει την Σερβία στους "8". Η "σκουάντρα ατζούρα" με τη Λιθουανία στο χιαστί.

Από τη στιγμή που η Ελλάδα είχε αποκλειστεί από την Κροατία, το παιχνίδι ανάμεσα στην Ιταλία και την Ισπανία ήταν αδιάφορο για τους δεύτερους, γιατί είχαν προκριθεί.

Τελικά, η Ιταλία επικράτησε με σκορ 86-81 της Ισπανίας και κατέκτησε την 3η θέση του Στ' ομίλου. Από την πλευρά της, η "φούρια ρόχα" τερμάτισε 4η και περιμένει τη Σερβία στους προημιτελικούς. Μεγάλο ματς θα περιμένει και την Ιταλία στην 8άδα, καθώς θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Στα 20'' πριν το τέλος ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε δύο βολές και ο Μπελινέλι έχασε το δίποντο. Ο Μέλι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο καλάθι, ενώ στα 2,8'' για τη λήξη της αναμέτρησης η μπάλα ήταν και πάλι για τους Ιταλούς. Τελικά ο Ντατόμε ισοφάρισε σε 70-70 με την εκπνοή του αγώνα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ. Έπαιξε 29 λεπτά και ήταν εξαιρετικός για την Ιταλία.

Ο αριθμός του αγώνα

Παρά τα 17 της λάθη, η Ιταλία έφτασε στην τελική επικράτηση. Υπό άλλες συνθήκες αυτός ο αριθμός θα ήταν απαγορευτικός.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στην τάπα του Ντατόμε στον Κλαβέρ στα 53'' πριν τη λήξη. Μία εντυπωσιακή φάση που απέτρεψε σίγουρο καλάθι εις βάρος της Ιταλίας.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Ιταλίας στο παιχνίδι που βρέθηκε να προηγείται με 10-5 και 15-7 παίζοντας με υπομονή στην επίθεση και μυαλό στην άμυνα. Το 24-12 του α' δεκαλέπτου αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς οι Ισπανοί είχαν και μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Ωστόσο, ακολούθησε ένα σερί 12-0 από τους Ισπανούς που ισοφάρισαν σε 24-24, κρατώντας για τέσσερα λεπτά στη β' περίοδο άποντη την Ιταλία. Τελικά, το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 37 πόντους.

Στην επανάληψη, ο Μαρκ Γκασόλ πήρε την Ισπανία πάνω του και με 12 δικούς του πόντους η ομάδα του ξέφυγε με σκορ 43-54. Η διαφορά ανέβηκε και στους 15 (45-60) με το ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, αλλά η Ιταλία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο οκτάλεπτο, ισοφάρισε με τον Ντατόμε σε 70-70 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-37, 45-56, 70-70(κ.α.), 86-81(παρ.)

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 17, Τζεντίλε 25(2), Ροσέλι, Βιτάλι 3(1), Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 16(2), Ντίνερ, Κουζίν 4, Ντατόμε 11(1), Τσιντσαρίνι 8.

Ισπανία (Ορένγκα): Ρούντι Φερνάντεθ 4, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 18(2), Ρέι 2, Καλντερόν 5(1), Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 5(1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 5, Γκασόλ 32(1τρ., 10ριμπ.), Μουμπρού 4.

Πηγή:sport24.gr