2013-10-16 19:00:05
Φωτογραφία για Τα όπλα της Εθνικής μας ενόψει των μπαράζ
Τα δύο… φρούρια της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου είναι η έδρα της, αλλά και η άμυνά της! Η «γαλανόλευκη» είναι αήττητη εντός έδρας για 15 σερί ματς, αφού έχει να ηττηθεί από τις 15/10/2008, όπου η Ελβετία έφυγε νικήτρια από το γήπεδο του Φαλήρου με 2-1. Από τότε, η «γαλανόλευκη» σε πέντε χρόνια μετρά 8 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 10 επίσημα ματς με τον Σάντος στον πάγκο, 13 σερί αήττητη μαζί με τα φιλικά και 15 αν μετρήσουμε και τους αγώνες με τον Ότο Ρεχάγκελ στο… τιμόνι της Εθνικής. Συνολικά, λοιπόν, σε 15 ματς ο απολογισμός είναι 8 νίκες και 7 ισοπαλίες, με τα 5 «Χ» να είναι σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις. Εκτός του Σάντος που είναι αήττητος στο «Καραϊσκάκη» και ο Καρνέζης είναι ο… φύλακας-άγγελος της Εθνικής. Ο 28χρονος τερματοφύλακας δεν έχει δεχθεί κανένα γκολ στο «Καραϊσκάκη» με την φανέλα της «γαλανόλευκης», αφού για 540 λεπτά έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του στο φαληρικό γήπεδο
. Το μοναδικό γκολ που έχει δεχθεί ο Καρνέζης σε ελληνικό έδαφος με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, είναι στο ματς στο Παγκρήτιο με το Βέλγιο και το 1-1. Σε ότι έχει να κάνει με την συνολική αμυντική επίδοση της Εθνικής στο συγκεκριμένο γήπεδο, μετράει 628 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ! Τελευταίο που δέχθηκε ήταν αυτό του Σιρόκοφ από την Ρωσία σε φιλική αναμέτρηση, το οποίο δέχθηκε ο Αλέξανδρος Τζόρβας! Πάντως, η Εθνική ομάδα φημίζεται για την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία όπου κι αν παίζει, αφού έχει ένα σερί έξι αγώνων (επίσημων και φιλικών) όπου δεν έχει δεχθεί γκολ και το τελευταίο ματς που δεν έμεινε ανέπαφη η εστία μας είναι το εκτός έδρας με την Βοσνία.

Πηγή: woop.gr