2013-10-28 10:00:16
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός στον Φιγκερόα βρήκε τον γκολτζή του
Για μια ακόμη φορά, ο Λουτσιάνο Φιγκερόα έδειξε τις μεγάλες εκτελεστικές του ικανότητες σε έναν αγώνα του Παναθηναϊκού. Ο Αργεντινός φορ διανύει περίοδο φόρμας και ο Γιάννης Αναστασίου τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για τον ποδοσφαιριστή του. Ο "Λούτσο" σκόραρε και εναντίον του Εργοτέλη, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο τελικό 0-2 και την πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του έπειτα από 237 ημέρες. Αισίως, ο φορ του "τριφυλλιού" έχει φτάσει τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα σε τέσσερις αγώνες, ενώ μην ξεχνάμε τα τρία γκολ την περσινή σεζόν, το ένα μάλιστα στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό. Εν ολίγοις, ο Φιγκερόα μετράει έξι τέρματα σε 12 εμφανίσεις και δείχνει ότι μπορεί ο Παναθηναϊκός να στηρίζεται πάνω του στο επιθετικό κομμάτι, όπου υπάρχει και ο Μάρκους Μπεργκ. Μάλιστα, σχεδόν όλα τα τέρματα του, πλην αυτό που σημείωσε κόντρα στον Πανθρακικό, δίνουν βαθμούς στην ομάδα του, ενώ το μοναδικό ματς που δεν σκόραρε, ήταν στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, αν και θα μπορούσε να έχει εκτελέσει εκείνος το χαμένο πέναλτι αντί του Μπεργκ. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως ο 32χρονος άσος πέρυσι αγωνίστηκε για 474 λεπτά και πέτυχε τρία γκολ, βρίσκοντας δίχτυα μία φορά ανά 158 αγωνιστικά λεπτά, ενώ φέτος έχει αγωνιστεί για 168 λεπτά και σκοράρει κάθε 56 λεπτά. Συνολικά, στα 642 λεπτά παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο πέρυσι και φέτος, σκοράρει κάθε 107 λεπτά.

Πηγή: woop.gr