2014-03-03 18:01:24
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ αποκτά και πάλι την ηρεμία της
Η ΑΕΚ μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο στον Άγιο Νικόλαο, ωστόσο στην επανάληψη βρήκε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και κατάφερε με οδηγό τον Ντακόλ να βρει έξι φορές δίχτυα. Η προηγούμενη φορά που η ΑΕΚ είχε σκοράρει πολλές φορές σε εκτός έδρας ματς ήταν στον αγώνα της Νάξου, όπου επικράτησε με 5-0, ωστόσο στον Άγιο Νικόλαο τα έξι τέρματα που μπήκαν αποτελούν ρεκόρ. Φυσικά μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα τρία γκολ που πέτυχε σε δύο λεπτά, με τον Ντακόλ να "ξεκλειδώνει" την άμυνα του Αγίου Νικολάου από τη στιγμή που έκανε το 2-1 και μετά. Η παρουσία της Ένωσης μπορεί να χαρακτηρίστηκε εκ νέου από δύο πρόσωπα, ωστόσο από τη στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν σωστά και κατάφεραν να σπάσουν το ρεκόρ τους βοηθά την Ένωση να αποκτήσει και πάλι την ηρεμία της, ειδικά από τη στιγμή που η νίκη αυτή ήρθε μετά από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής
. Αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο μερίδιο σε αυτή τη νίκη το καρπώνεται ο Άλεξ Ντακόλ, ο οποίος με τέσσερα τέρματα χόρεψε τον Άγιο Νικόλαο, ενώ ο Δημήτρης Ανάκογλου με το εντυπωσιακό του ανάποδο ψαλίδι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Σίγουρα αυτή η εμφάνιση δεν συγκρίνεται με εκείνες του ΟΑΚΑ και τις εύκολες νίκες με 8-0, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ έσπασαν ακόμα ένα ρεκόρ, το οποίο θα προσπαθήσουν να καταρρίψουν εκ νέου τις επόμενες αγωνιστικές.