2014-05-14 19:00:09
Φωτογραφία για Με Ράμα πέρασε η ΑΕΚ από το Ρέθυμνο
Μέχρι το 43ο λεπτό του αγώνα της ΑΕΚ με τον Ερμή Ζωνιανών στο Ρέθυμνο, ο Ρενάλντο Ράμα ήταν ο... μοιραίος της "Ένωσης" καθώς ο νεαρός επιθετικός είχε νικηθεί δύο φορές από τον τερματοφύλακα της κρητικής ομάδας. Όπως αποδείχτηκε όμως, οι αποτυχημένες απόπειρές του φαίνεται πως τον πείσμωσαν και σε εκείνο το λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό τόσο για τον ίδιο όσο και για την ομάδα του νικώντας τον Βλάχο με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Νωρίτερα, στο 28' ο Ερμής είχε μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπριλάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό επαναλήφθηκε. Στο 71' ο Ράμα νικήθηκε ξανά από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε. Ο Ρόβας έκανε το σουτ, ο Βλάχος απέκρουσε ασταθώς και ο επιθετικός της ΑΕΚ έστειλε σε κενή εστία την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0 της ΑΕΚ. Στο ημίχρονο του αγώνα υπήρξε μεγάλη ένταση! Συγκεκριμένα, οι άνθρωποι των γηπεδούχων επιτέθηκαν στον διαιτητή της αναμέτρησης για την αποβολή του Μπριλάκη. Μάλιστα, την ίδια ώρα ακούγονταν έντονες αποδοκιμασίες σε βάρος του Μπρούνο Τσιρίλο, με τον Ιταλό να αντιδρά! Η ένταση γενικεύτηκε και η ατμόσφαιρα στο γήπεδο έγινε ιδιαίτερα... ηλεκτρισμένη, ωστόσο έπειτα από την παρέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση εκτονώθηκε.