2014-08-24 01:00:23
Φωτογραφία για Ιδανικό νεμπούτο για τους νέους του Ολυμπιακού
Με οκτώ νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του (συν δύο που μπήκαν αλλαγή), ο Ολυμπιακός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της νεοφώτιστης Νίκης Βόλου στο μισογεμάτο Καραϊσκάκη με 3-1 και ξεκίνησε με το δεξί και τη φετινή σεζόν. Τα γκολ σημείωσαν οι Κασάμι (11'), Διαμαντάκος (28'), Αφελάι (32'). Οι «ερυθρόλευκοι» που έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τους «νέους» να κάνουν ιδανικό ντεμπούτο, να σκοράρουν, να δημιουργούν, να δείχνουν όρεξη και να… βγάζουν τα λεφτά τους από το πρώτο κιόλας επίσημο ματς. Μπορεί οι Βολιώτες να μην ήταν το… μεγαθήριο, ωστόσο, οι παίκτες του Μίτσελ έβγαλαν στο χορτάρι πολλά απ' αυτά που ζητάει ο Ισπανός. Πίεση ψηλά, γρήγορες πάσες, αυτοματισμούς…Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή της, πήρε ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Σκούρτη, ενώ ο Ολυμπιακός που έριξε ρυθμό, έβγαλε μόνο κάποιες φάσεις στο τελευταίο τέταρτο. Για τη νίκη του Ολυμπιακού στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στη Νίκη Βόλου, μίλησε ο Μίτσελ στην κάμερα της NOVA. «Βρισκόμαστε στη φάση της προετοιμασίας και σίγουρα χρειάζεται χρόνος ακόμα για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε. Δείξαμε όμως κάποια πράγματα από αυτά που θέλουμε να κάνουμε. Από το ημίχρονο νιώθαμε την κούραση λόγω της ζέστης και γενικότερα του κλίματος. Κρατάμε το πρώτο μέρος και σίγουρα επιθυμούμε να βελτιώσουμε πράγματα», ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του Μίτσελ.