2012-04-26 19:08:48
Φωτογραφία για ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2-0 Ο ΘΡΥΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ... ΕΥΚΟΛΑ... 90-65 ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Πανιωνίου με 90-65 στο ΣΕΦ, κάνοντας το 2-0 και ετοιμάζεται για..."σκούπισμα" το Σάββατο (28/04), για να τελειώσει την σειρά των ημιτελικών στη Νέα Σμύρνη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, σημείωσε 21 πόντους και αποτέλεσε για άλλη μια φορά την αιχμή του δόρατος της επίθεσης του Ολυμπιακού, ενώ για τον Πανιώνιο ο Μπίλι Κιζ και ο Στέφαν Νάτζφεϊ σημείωσαν από 13 πόντους.

Στον πρώτο αγώνα της σειράς ο Ολυμπιακός "πήρε μπρος" στο δεύτερο ημίχρονο... Στο σημερινό δεύτερο παιχνίδι όμως, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τις... άγριες διαθέσεις τους από το ξεκίνημα του ματς, μετατρέποντας συγχρόνως το υπόλοιπο του σε διαδικαστικό.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς εγκλώβισαν στην άμυνά της την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης, οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με 19-0. Η συμπλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +21 (27-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους (39-12 στο 16΄), αλλά ο Πανιώνιος προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και το ημίχρονο έκλεισε στο 49-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε και πολλά ως προς την ροή του αγώνα. Ο αριθμός των λαθών του Πανιωνίου όλο και αυξανόταν, τελειώνοντας το ματς με 26, ο Ολυμπιακός παρέμενε σε θέση οδηγού έχοντας ένα "μαξιλαράκι" ασφαλείας μεγαλύτερο των 20 πόντων και η λήξη του δεύτερου αγώνα της σειράς, βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 90-65.

Δεκάλεπτα: 27-6, 49-30, 73-48, 90-65