2015-10-17 23:00:08
Φωτογραφία για Ποιός να τον σταματήσει;
Εκρηκτικός στην επανάληψη ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την απόλυτη ανωτερότητά του στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, την οποία νίκησε με 4-0. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη των ερυθρόλευκων στο φετινό πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες, ισοφάριση του δικού τους ρεκόρ, αλλά και η καλύτερη τόνωση ηθικού ενόψει της σπουδαίας αναμέτρησης της Τρίτης στο Ζάγκρεμπ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ολυμπιακός συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήρε το προβάδισμα με την κεφαλιά του Μποτία στο 28', γκολ-υποθήκη για την εκπληκτική εμφάνιση του δεύτερου μέρους, όταν με τα τέρματα του Ιντέγε στο 70΄και του Φορτούνη στο 78΄και στο 90 με πέναλτι ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος, ενώ χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες με σπουδαιότερη το δοκάρι του Ντομίνγκες. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντισταθεί στην επανάληψη παρότι είχε ένα οργανωμένο σχέδιο παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απείλησε σε λίγες περιπτώσεις την άμυνα του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ προσπάθησε από το 60′ και μετά να αλλάξει την μοίρα της και να γυρίσει το ματς. Αλλά επί της ουσίας, σε εκείνο το σημείο ήταν που κατέρρευσε. Και έφυγε από το Καραϊσκάκη και με ήττα στην πλάτη της αλλά και με βαρύ σκορ.