2016-05-14 20:30:26
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και καθάρισε τον Άρη
Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, κόντρα στον Άρη και με τους Τζέιμς Φελντέιν και Τζέιμς Γκιστ να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη (84-68) και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε συνεπής και από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως αυτός θα κινούσε τα… νήματα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφεραν να θέσουν τους όρους τους στην αναμέτρηση και παρά τις προσπάθειες ανατροπής από πλευράς Άρη δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, «κλείνοντας» θέση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος.

Η βελτίωση στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού σε σχέση με τα ματς της Θεσσαλονίκης ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς, ωστόσο η σωστή αμυντική λειτουργία ήταν αυτή που κράτησε χαμηλά στο σκορ τους «κιτρινόμαυρους» και έδωσε το δικαίωμα στους «πράσινους» να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Πλέον, ο Παναθηναϊκός μπαίνει για τα καλά σε κλίμα τελικών, καθώς εκεί περιμένει ο Ολυμπιακός διατηρώντας το πλεονέκτημα της έδρας.