2016-06-18 00:13:43
Φωτογραφία για Η Ισπανία έδειξε τα...δόντια της
Η Ισπανία έδειξε τα... δόντια της κόντρα στην Τουρκία, καθώς για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου επικράτησε με 3-0 και έτσι πήρε την πρόκριση στους «16». Οι «φούριας ρόχας» έγιναν η πρώτη ομάδα που σκόραρε τρία γκολ σ’ αυτό το EURO. Δυο γκολ πέτυχε ο Μοράτα, σκόραρε και ο Νολίτο, ο οποίος είχε και μια ασίστ! Η πρωταθλήτρια Ισπανίας ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της, παρουσίασε ως ομάδα περισσόρτερη ποιότητα και έδειξε ότι μπορεί να φτάσει μακριά και στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Το πρώτο γκολ για την Ισπανία ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Νολίτο έκανε τη σέντρα από αριστερά, κι ο Μοράτα με υπέροχη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, η Ισπανία έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Φάμπρεγκας σήκωσε την μπάλα για τον Νολίτο, ο Μεχμέτ Τοπάλ έκανε το λάθος, με τον επιθετικό της Θέλτα να σουτάρει στην κίνηση και να διαμορφώνει το 2-0. Στο 48', ο Ινιέστα έκανε την κάθετη στον Άλμπα, ο οποίος γύρισε στον Μοράτα κι αυτός, από θέση οφσάιντ, με πλασέ προ κενής εστίας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.