2016-12-19 11:37:11
Φωτογραφία για Ο Πανιώνιος «σκόρπισε» τον Λεβαδειακό εκτός έδρας
 Σε «περίπατο» εξελίχθηκε για τον Πανιώνιο το ματς με τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά, που έληξε με το συντριπτικό 1-4 υπέρ των φιλοξενουμένων

Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και είχαν απόλυτη υπεροχή από την αρχή έως το τέλος.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε επιθετικά, πίεσε περισσότερο, κυνήγησε το γκολ και  επέβαλε τον ρυθμό του. Στο 36’ άνοιξε το σκορ: Ο Φούντας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρισβάνης έπιασε σκαστή κεφαλιά κι έκανε το 1-0.

Ο Λεβαδειακός ξύπνησε με το γκολ που δέχτηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 43’ με κοντινό σουτ του Γιακουμάκη.

Οι Νεοσμυρνιώτες δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο επόμενο λεπτό: Ο Μπεν είχε δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Κόρμπος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα κι έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος συνέχισε επιθετικά και δεν άργησε να ανταμειφθεί: Σε υποδειγματική αντεπίθεση ο Φούντας τροφοδότησε τον Μασούντ κι αυτός αμαρκάριστος έκανε το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 65’ με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κατέβασε ταχύτητα, αλλά ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός.

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης)

Κάρτες: Τριποστέρης, Ζεζίνιο

Λεβαδειακός (Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μιλιάζες, Ουόν, Τριποτσέρης, Καραχάλιος (57’ Καψάσκης ), Καλτσάς (57’ Μάγκας), Τόνι Σίλβα, Μάντζιος, Ζεζίνιο, Γιακουμάκης

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μιλιάζες, Ουόν, Τριποτσέρης, Καραχάλιος, Καλτσάς, Τόνι Σίλβα, Μάντζιος, Ζεζίνιο (74’ Μασούρας), Γιακουμάκης