2017-04-07 22:30:15
Φωτογραφία για Η ΤΣΣΚΑ τη νίκη, ο Ολυμπιακός τις εντυπώσεις
Ο Ολυμπιακός, αν και το πάλεψε μέχρι τέλους, εν τέλει έφυγε ηττημένος από τη Μόσχα, καθώς η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 90-86, στο πλαίσιο της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με Μπασκόνια οι Ρώσοι, με Εφές ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν από νωρίς με 8-2 (στο 3') με τον Ολυμπιακό να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση. Η ΤΣΣΚΑ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και είχε αυξήσει την διαφορά της στο +10 (18-8 στο 5') με τους Τεόντοσιτς (6π.) και Βορόντσεβιτς (6π.) να κάνουν την ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ρώσους μπροστά με 25-15. Το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο είχε περίπου τον ίδιο ρυθμό με τις ομάδες να είναι χαλαρές λόγω του αδιάφορου χαρακτήρα του ματς και τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβάζουν ακόμα πιο πολύ την διαφορά (31-19 στο 13') με τρίποντο και φάουλ του Φριτζόν
. Η εικόνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν σταδιακά το προβάδισμα τους (38-25 στο 17') και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να μειώσει. Τελικά το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-37. Στο δεύτερο ημίχρονο στην Μόσχα, λόγω της διαφοράς στο σκορ η ΤΣΣΚΑ και ο Ολυμπιακός χαλάρωσαν ακόμα πιο πολύ και ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι Ρώσοι βρέθηκαν στο +14 (51-37), αλλά ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 51-44 (στο 23'). Το σερί με τρίποντο του Σπανούλη μεγάλωσε στο 14-4 με το σκορ να γίνεται 55-52 (στο 25'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 4-0 και η διαφορά πήγε και πάλι στους 7 (59-52 στο 36'). Το προβάδισμα των Ρώσων δεν άλλαξε (67-61 στο 28'), ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ στο +8 (71-63). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος στο ντέρμπι της Μόσχας άρχισε με ένα γρήγορο σερί 6-0 του Ολυμπιακού και το σκορ να γίνεται 71-69 7:45 πριν το τέλος με τον Παπανικολάου να φτάνει τους 13 πόντους. Ενώ στο ρολόι έμεναν 5:20 για την λήξη ένα λέι απ του εξαιρετικού Μάντζαρη (12π.) έκανε το σκορ 76-73 και έδωσε χαρακτήρα «θρίλερ» στον αγώνα. Στο 37ο λεπτό του ματς ο Σπανούλης έφτασε τους 16 πόντους και μείωσε σε 79-76 με τον Ολυμπιακό να έχει γίνει «βδέλλα» στην ομάδα του κόουτς Ιτούδη. 1:30 πριν το τέλος ο Παπαπέτρου με ένα «τρελό» τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81, αλλά ο Τεόντοσιτς με ένα τυχερό καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 84-81 (1:13). Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου στα 26' μείωσε την διαφορά στους 2 (86-84) μετά τις 2/2 βολές του Χίγκινς, αλλά στο τέλος λόγω της ευστοχίας στις βολές της ΤΣΣΚΑ οι «ερυθρόλευκοι» λύγισαν και ηττήθηκαν με 90-86 αλλά σίγουρα κέρδισαν τις εντυπώσεις.