2021-01-27 22:33:26
Φωτογραφία για Πάρτι τίτλου για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη

Με τέρματα των Ελ Αραμπί στο 50', Καμαρά στο 77' και Βρουσάι στο 89' οι ερυθρόλευκοι πήραν μια επάξια και άνετη νίκη που θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερος διασυρμός του ΠΑΟΚ αν η αρμάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε και δυο δοκάρια, ένα με τον Μπρούμα στο πρώτο ημίχρονο και ένα με τον Καμαρά στο δεύτερο, συν ένα τρίτο με τον Βρουσάι το οποίο προηγήθηκε του γκολ του νεαρού ο οποίος από το δοκάρι πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πιέζοντας ψηλά με σκοπό να σταματήσουν τη δημιουργία της απέναντι πλευράς. Τα πολλά λάθη αποτελούσαν το κυρίαρχο συστατικό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στις εστίες να είναι σχεδόν μηδενικές. Ο φορτωμένος άξονας δεν επέτρεπε στους παίκτες να δημιουργήσουν από το κέντρο και έτσι αναζητούσαν διαδρόμους και… ρήγματα από τις πτέρυγες. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 1-0 στο 33’
. Ο Φορτούνης έβγαλε τον Ραφίνια μόνο από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος βρήκε τον Μπρούμα στην καρδιά της άμυνας, ωστόσο ο Βιεϊρίνια με σωτήριο τάκλιν σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα…Ο Πορτογάλος ήταν πρωταγωνιστής και στις επόμενες δύο μεγάλες ευκαιρίες του Ολυμπιακού. Αρχικά στο 38’ έβγαλε τον Καμαρά μόνο απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο το πλασέ του διεθνούς μέσου για ελάχιστα εκατοστά ήταν άστοχο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι δύο ποδοσφαιριστές άλλαξαν ρόλους, με τον Καμαρά να πασάρει και τον Μπρούμα με σουτ να σημαδεύει το δεξί δοκάρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 44’ με τον Τζόλη να σουτάρει πίσω από το σημείο του πέναλτι και τον Σα να διώχνει με το πόδι…Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος και αυτό του επέφερε το γκολ, με το οποίο πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μπουχαλάκης στο 50’ με έξοχη πάσα έβγαλε τον Ελ Αραμπί σε θέση βολής από τα δεξιά και ο Μαροκινός με διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς, πανηγυρίζοντας με αυτόν τον τρόπο το 15ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Πέρασαν 14 λεπτά για να προσπαθήσει να βγάλει αντίδραση ο ΠΑΟΚ, καθώς ο Ουάρντα απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Σα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε στη γωνία του. Ο Πορτογάλος γκολκίπερ ήταν στη σωστή θέση και στο 69’ στο σουτ που επιχείρησε ο Ελ Καντουρί έξω από την περιοχή. Στο 70’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 2-0 με τον Καμαρά, ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι του στέρησε το γκολ. Επτά λεπτά αργότερα ο τελευταίος νίκησε τον Ζίβκοβιτς και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Συγκεκριμένα ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Καμαρά, ο οποίος με σουτ πέρασε τη "στρογγυλή θεά" κάτω από τα πόδια του αντίπαλου γκολκίπερ. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και στο 89’ ο Βρουσάι στην πρώτη του προσπάθεια δέχθηκε την άψογη πάσα του Ελ Αραμπί, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας, γράφοντας το τελικό 3-0.