2021-03-14 21:10:20
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βλέπει πάλι Ευρώπη

Το καλύτερο δυνατό έκανε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Με γκολ των Μακέντα και Ιωαννίδη πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον πάει για… Ευρώπη στα πλέι οφ. O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τις επιθέσεις να έρχονται από τα αριστερά και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 16′ ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 με τον Ζίβκοβιτς να κάνει μία άτσαλη προσπάθεια και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να παίζει στο μισό γήπεδο και να φτάνει πολύ εύκολα στα όρια την περιοχής των πρασίνων. Στο 30′ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε και πάλι κοντά στο 1-0 με ατομική ενέργεια του Κρέσπο ο οποίος σούταρε με την μπάλα να καταλήγει εκατοστά άουτ. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε παθητικό ρόλο όμως ήταν αυτό που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Μακέντα μετά από σέντρα ακριβείας του Χατζηγιοβάνη
. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έχασε τον Μακέντα ο οποίος τραυματίστηκε με τον Ιωαννίδη να περνάει στην θέση του. O ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να έχει παθητικό ρόλο και να περιμένει να βρεί κάποια αντεπίθεση. Μετά το 60′ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την αποδοσή του και στο 69′ έφτασε κοντά στο 2-0 με σουτ του Αγιούμπ να καταλήγει λίγο άουτ. Στο 82′ οι πράσινοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη να σουτάρει μετά από απόκρουση του Ζίβκοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με την προβολή του Κρμέντσικ ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.