2021-04-18 21:46:55
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον αδιάφορο Ολυμπιακό

Μπορεί ο Ολυμπιακός να κατέκτησε μαθηματικά το πρωτάθλημα την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά η Τούμπα είναι μια άλλη… ιστορία. Ο ΠΑΟΚ με δυο γκολάρες του Ζίβκοβιτς στο 49′ και στο 63′ επικράτησε με 2-0 των ερυθρολεύκων και πήρε αυτό που ήθελε. Ανοιχτό και ελαφρώς άναρχο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δυο ομάδες να ψάχνουν εξίσου το γκολ. Ο ΠΑΟΚ παίζοντας κυρίως από τα αριστερά με τον Μπάμπα και ο Ολυμπιακός με κόντρα επιθέσεις και εκμετάλλευση μακρινών κάθετων μπαλιών. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 10′ από τον Μπρούμα που σούταρε άουτ χωρίς πίεση, ενώ στο 15′ ο Αουγκούστο έπιασε καλό σουτ που έφυγε ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Στο 20′, μετά από λάθος του Σβαμπ, το σουτ του Μπρουμά "έγλειψε" το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 27′ ο Ελ Καντουρί επιχείρησε ένα ψαλιδάκι αλλά ήταν αδύναμο για να απειλήσει ουσιαστικά. Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο ήρθε στο 32′ όταν ο Σφιντέρσκι βρήκε μόνο στην περιοχή τον Ζίβκοβιτς, αλλά το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε ο Σα
. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι άσκησαν μεγαλύτερη πίεση, στο 48′ απείλησαν με σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον ίδιο παίκτη. Ο Σέρβος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με σουτ-βολίδα έκανε το 1-0. Ο Μαρτίνς απάντησε με την είσοδο των Καμαρά και Φορτούνη στο 60′, χωρίς να αλλάξει το σύστημα καθώς ο Εμβιλά πέρασε ως τρίτος στόπερ. Ο Δικέφαλος όμως είχε.. φυλαγμένο και δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 63′, όταν ο Ελ Καντουρί έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Ζίβκοβιτς πέρασε τον Σα και πλάσαρε για το 2-0. Στο 66′, ο Ουάρντα πήρε τη θέση του Ελ Καντουρί ενώ ακολούθησαν οι είσοδοι των Κρμέντσικ και Τζόλη. Ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατοχή της μπάλας αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά, την ίδια ώρα που Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τις κόντρα-επιθέσεις. Προς το τέλος, ο Ολυμπιακός φάνηκε να κουράστηκε, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε ξανά, στο 93′ έχασε μοναδικό τετ α τετ με τον Τζόλη, έτσι το 2-0 έμεινε ως το τελικό σκορ…