2021-04-29 21:11:46
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να μείνει εκτός τελικού

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ, αλλά τελικά πήρε θέση για τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ο Δικέφαλος ήταν κλάσεις ανώτερος από την ΑΕΚ στην Τούμπα, βρέθηκε όμως να χάνει με 0-1 στο 70′. Τελικά, με γκολ των Κρμέντσικ και Ζίβκοβιτς γύρισε το ματς, επικράτησε με 2-1 και πήρε την πρόκριση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία του Σφιντέρσκι μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Πολωνό να μη βρίσκει στόχο από πλάγια θέση. Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την μπάλα στα πόδια αλλά η κατοχή ήταν ανούσια καθώς δυσκολεύονταν στην κυκλοφορία αλλά και στην προσέγγιση της αντίπαλης περιοχής. Ο ΠΑΟΚ ήταν σωστά οχυρωμένος ανασταλτικά, αλλά και πιο επικίνδυνος όταν αποφάσιζε να βγάλει κόντρα επιθέσεις. Στο 20′, ο Ροντρίγκο είχε ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις που βρήκε σε σώματα, ενώ στο 25′ ήρθε η σπουδαιότερη φάση του Δικεφάλου
. Μετά από σέντρα του Ροντρίγκο, ο Ουάρντα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσιντώτα αλλά νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ο Σφιντέρσκι σούταρε αδύναμα και δε βρήκε δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άλλη μια φορά κοντά στο γκολ στο 35′. Ο Ουάρντα βρέθηκε σε καλή θέση για να σκοράρει άλλα προτίμησε τη σέντρα στον Σφιντέρσκι, και ο Πολωνός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η ΑΕΚ παρέμεινε χωρίς φάση στο πρώτο ημίχρονο, έτσι το 0-0 δεν άλλαξε. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, και με τον ΠΑΟΚ να απειλεί άμεσα. Στο 46′, ο Σβαμπ με σέντρα-σουτ λίγο έλειψε να βρει δίχτυα, ενώ στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Αουγκούστο κατέληξε κόρνερ. Ο Δικέφαλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 61′. Ο Σφιντέρσκι κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γαλανόπουλου, αλλά η εκτέλεση του Βιεϊρίνια βρήκε στο δοκάρι! Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει ο ΠΑΟΚ, το έκανε η ΑΕΚ στην πρώτη της ευκαιρία. Στο 70′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γαλανόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 77′ ήρθαν οι πρώτες αλλαγές για τον Πάμπλο Γκαρσία, με τους Κρμέντσικ και Μιχαηλίδη να παίρνουν τις θέσεις των Σφιντέρσκι και Βιεϊρίνια. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα, ο Τσέχος ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα για τον ΠΑΟΚ. Στο 84′, ο Μπάμπα βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζίβκοβιτς στην εκπνοή. Στο 96′, ο Σέρβος είδε τον Τσιντώτα εκτός θέσης και με πλασέ από 40 μέτρα έγραψε το τελικό 2-1!