2021-05-16 21:39:04
Φωτογραφία για Πέρασε σαν πρωταθλητής από την Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων και των απουσιών ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Ο Ολυμπιακός είχε ποιότητα και οι πράσινοι γνώρισαν βαριά ήττα με 4-1 στη Λεωφόρο. O Oλυμπιακός απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό με μισή άμυνα, έβγαινε σε αντεπίθεση όποτε ήθελε και σκόραρε! Ο Μασούρας έκανε το 0-1 στο 7' μετά από πάσα του Ελ Αραμπί. Ενώ στο 12' ο Χασάν έβγαλε κάθετη στον Έλληνα εξτρέμ για να σκοράρει ξανά. Το τρίτο γκολ με τον Χασάν στο 14' ακυρώθηκε αφού ο Σα είχε ανατρέψει τον Ιωαννίδη στην αρχή της φάσης στην άλλη περιοχή και ο Σουηδός ρέφερι έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Αλλά ο Σα είπε... όχι στον Βιγιαφάνιες κρατώντας το 0-2. Ο Παναθηναϊκός είχε και δοκάρι στο 18' με τον Ιωαννίδη. Στην άλλη εστία όμως, ότι πήγαινε μέσα έγραφε και στο 38' ο Ελ Αραμπί έφυγε απέναντι από τον Χριστογεώργο μετά από κάθετη του Μασούρα (είχε κλέψει από τον Μαουρίτσιο) και με όμορο πλασέ έκανε το 0-3
. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ευκαιρία για κάθε ομάδα. ο Ρέαμπτσιουκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χριστογεώργο, ενώ ο Ιωαννίδης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα μόλις αουτ στο 45'. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα. Είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 51' σε ένα σουτ του Εμβιλά. Αλλά ο Παναθηναϊκός σκόραρε και μείωσε με τον Μαουρίτσιο στο 53'. Ο Μπουζούκης στο 56' έχασε μεγάλη ευκαιρία - αν και αμαρκάριστος - να πετύχει και δεύτερο γκολ και να μειώσει και άλλο! Στο τελευταίο μισάωρο αν και ο Παναθηναϊκός έπαιξε με δύο επιθετικούς (πέρασε και τον Καρλίτος στο ματς), πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χριστογεώργο να σταματά τον Χασάν και τον Μολό να κόβει τον Λαλά στην εξέλιξη της φάσης. Δεν έγινε το ίδιο στο 72' όταν ο Ελ Αραμπί σε σέντρα του Ανδρούτσου εκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Χριστογεώργο για να ανεβάδει το δείκτη του σκορ στο 1-4. Σκορ το οποίο ήταν και το τελικό μιας και ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά ήταν κακός και οι δύο ομάδες απλά περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης... Αποβλήθηκε ο Βιγιαφάνιες με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις για μαρκάρισμα στον Σεμέδο.