2021-11-28 20:00:02
Φωτογραφία για Η Εθνική σοβαρεύτηκε και νίκησε την Λευκορωσία

Η Εθνική Ελλάδας υπερασπίστηκε την έδρα της και παρόντος του Νίκου Γκάλη και του Ντέιβιντ Ίνγκραμ στις κερκίδες, επικράτησε την Εθνική Λευκορωσίας με 77-67 και έκανε το 1-1, με την χώρα από την Ανατολική Ευρώπη να έχει το ίδιο ρεκόρ. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Εθνική Λευκορωσίας να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Η γαλανόλευκη πάτησε το γκάζι

στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου την διαφορά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-48). Η Λευκορωσία μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα  και με ένα επί μέρους σκορ 12-4, μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (62-60,  34' λεπτό).  Η Εθνική Ελλάδας διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε την Εθνική Λευκορωσίας με 77-67. Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Αγραβάνης (7ρ. και μία ασίστ) και Κασελάκης με 14 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Λευκορωσίας ξεχώρισαν οι Μπλίζνιουκ και Σαλάς με 17 πόντους έκαστος, με τον Παραχούτσκι να έχει 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και τρεις ασίστ.